Bilim

Kan Uyuşmazlığına Çözüm Geliyor

Günümüzde hastanelerde pek çok kere kan grubu uyuşmazlığı yaşanmasından kaynaklı can kaybı yaşanabilmektedir. Bilim insanları buna bağlı olarak yıllardır kan grupları hakkında araştırmalar yapmışlardır. Hastanelerde oluşan kan grubu uyuşmazlığına çözüm getirmek amacıyla bir araya gelen bilim insanları enzim üretmişlerdir.

Mutant Enzim ile Tedavi

Çoğu kez günlük hayatta sık sık karşılaşılan bir durum olan kan grubu uyuşmazlığı, depoda yahut kan merkezinde bulunmaması halinde hastanın ameliyatı dahil pek çok tedavi biçimi ertelenebilmektedir. Çünkü vücuttaki kan birçok tedavinin başlaması için kimlik niteliği taşımaktadır. Bu duruma yönelik birçok bilim insanı tarafından üretilen enzim,  kan uyuşmazlığı sorununu çözebilecek niteliktedir.  Enzim, A ve B kan gruplarında bulunan antijen olarak da bilinen şekeri keserek  0 grubuna benzetebilmektedir. 0 kan grubunun evrensel olarak kan verici bir unsur olduğu bilindiği üzere, kan uyuşmazlığı sorunu çözülmüş olmaktadır.  Mutant enzim olarak da geçen bu madde, birçok bilim insanı tarafından  defalarca çalışmalar yapılarak kesinliğinden emin olunmuştur.  Bu enzimi üretmek için atasal adını verdikleri bir enzimi kullanan bilim insanları , yarattıkları enzimin yaratmak için kullanılan enzimden daha güçlü olduğunu kanıtlamışlardır. Bunu da , atasal enziminin A grubu kanının içerisinde bulunan antijenleri yaratılan diğer enzime göre daha uzun sürede parçaladığı tespit edilmiştir.  Yaratılan enzimi bulabilmek için kullandıkları yönteme yönlendirilmiş evrim adını veren bilim insanları Nobel Ödülünü almaya hak kazanmışlardır.  Bilim insanları bu üretimi enzimleri kodlayan genlerle başarmışlardır. Bu genlere mutasyon adını verip aralarında en faydalı olanını seçerek çoğaltıp tekrar mutasyona uğratmışlardır. Bunun nedeni ise tekrardan en başarılıların elde edilmesidir.  Bu yöntem sayesinde daha işlevli enzimler ortaya çıkarmışlardır.

Enzim olmadığı takdirde hastanelerde pek çok hasta uygun kan grubunu beklerken vakit kaybı yaşayabilmektedir. Ancak bu üretilen enzim ile kan grubu uyuşmazlığı sorunu ortadan kalkacak ve tedaviye kesintisiz devam edilecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı