Bilim

Kanser Teşhisi’nde Yeni Yöntem : Tümör DNA’sı

Çağımızın en büyük hastalığı olan Kanser, teşhisinin geç kalınması nedeniyle pek çok insanın hayatını karartma noktasına gelmiştir. Ancak geçtiğimiz aylarda bilim insanlarının yaptığı çalışmalar neticesinde kanser teşhisinin tek bir kan testiyle yapılabileceği duyurulmuş ve  çalışmaların devam ettiği söylenmiştir.

Yeni yöntemle erken teşhis

Bilim insanlarının çalışmalarıyla birlikte basit bir kan testiyle son derece doğru kanser taramalarının yapılacağının duyurusu gelecek hakkında iyi işaretler verdi.  Bu yeni teknoloji olan sıvı biyopsi ile tümörlerin yayıldığı DNA parçaları için kan taraması işlemi bilim insanlarını bir adım daha ileriye götürmüştür. Eskiden kanseri belirlemeye yönelik en iyi yöntem, laboratuvar analizi için tümör dokusu üzerinden küçük bir parçanın kesilmesi anlamına gelen biyopsiydi. Ancak biyopsiler genellikle ağrılıydı ve tümör dokusunun yayılmasına sebep olabilirdi. Ancak şimdi herhangi bir cerrahi işleme gerek duymadan da aynı sonuçları verebilen bir kan testi ortaya çıkmıştır. Tümörler tarafından kan dolaşımına salınan DNA parçalarına odaklanıldığında, kan ile kanseri teşhis etmek mümkün hale gelmiştir.  Buna dolaşımdaki tümör DNA’sı adı verilmiştir. Bilim insanları bunun, kanser teşhisi konulan hastalardan alınan örnekleri kullanarak dolaşımdaki tümör DNA’larını saptama ile yapılabileceğini söylemiş çalışmalarına bu şekilde devam etmişlerdir.

 Sunulan en son çalışmada, bilim insanlarının dolaşımdaki tümör DNA diziliminin mümkün olduğunu ve potansiyel olarak tümör dokusu örneklerine ihtiyaç duymadan teşhisin yapılabileceğini duyurmuşlardır.  Bilim insanları elde ettikleri 508 farklı gen mutasyonunu tarayarak genomun belirli bölgelerini 60.000 defa inceleyip değerlendirmişlerdir. Uzmanlar bu yöntemin gerçekten kanda bulunan tümörü belirleyip belirleyemeyeceğini görmek adına,  sonuçları ,hastaların bizzat kendi beyaz kan hücrelerinden elde edilen genetik madde ve doku örnekleriyle karşılaştırdılar. Sıvı biyopsilerinin daha sık uygulandığı meme kanserinde başarı oranı %97 olarak bilim insanları tarafından duyuruldu.

Sonuçlar bugüne kadar umut verici bir şekilde ilerlemiştir. Bilim insanlarının çalışmaları devam edip en kısa zamanda yeni bilgilendirmenin yapılacağı söylenmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı