Bilim

Kanser Tespitinde İpliksi Solucanlar Kullanılacak

Kanser hücrelerini erkenden tespit ederek tedavi sürecini kolaylaştıran yepyeni bir buluşa imza atıldı. Japon bilim adamları tarafından yapılan açıklamaya göre 15 ayrı kanser türünü tespit edebilen yeni bir sistem geliştirildi. Bu sistemde ipliksi solucanlardan yararlanılıyor ve yalnızca hastanın idrar örneği yeterli oluyor.

Kanser tespitinde çığır açan bu yeni buluş, 15 farklı kanser türü üzerinde etkili ve yaklaşık yüzde 85 kesinliğe sahip. Geliştirilen biyolojik teçhizat 90 dolardan daha ucuz bir meblağda satışa sunulacak. Bu yöntem kullanılırken ipliksi solucanlardan yararlanılacak. İpliksi solucanlar ile insanlar arasında herhangi bir temas yaşanmayacak çünkü tanı aşaması hastanın idrar örneği üzerinden gerçekleştirilecek.

Kanser Tespitinde İpliksi Solucanlardan Faydalanılacak

Kanser tarama aşamasında çığır açacağı düşünülen bu buluşta ipliksi solucanların kimyasal uyarımlara verdiği tepkiler gözlemleniyor. İpliksi solucanların kimi kokulara yaklaşıp kimi kokulardan uzaklaşması bu testin çalışmasını sağlıyor. Hirotsu Bio Science isimli şirketin başkanı Dr. Takaaki Hirotsu bu çalışmanın onkoloji alanında bir ilke imza attığını belirtirken alınan idrar tahlili üzerinde ipliksi solucanların yaptığı hareketlerin gözlenerek 15 farklı kanser türüne dair çıkarımlarda bulunabileceklerinin altını çizdi.

Kanser Tespitinde İpliksi Solucan Kullanılacak

İpliksi Solucanlar Kokuya Köpeklerden Daha Duyarlı

Kanser taramalarında ipliksi solucanların kullanılması hayvanların insanlara göre çok daha keskin olan burunlarından yola çıkılarak düşünülmüş. Bilindiği gibi köpekler, kanser hastalarını kokularından ayırt edebiliyor. İpliksi solucanların koku alma yetenekleri ise köpeklerden 1.5 kat daha fazla. Dolayısıyla köpeklerin algılayamadığı kimi kokuları da algılayabilmeleri mümkün.

Bilim insanlarının teorilerini haklı çıkaracak şekilde performans gösteren ipliksi solucanlar hasta kişinin idrarı etrafında toplanma eğilimi gösteriyor. 2 yıl boyunca Japonya’da 17 farklı klinikte test edilen kit, oldukça yüksek bir kesinlik oranına sahip olmakla kalmayıp kanserin geleneksel test yöntemlerine göre çok daha erken aşamalarda tespit edilmesini de sağlıyor. 

Kanser Taramalarında Yeni Dönem Başlıyor

Kanser taramalarında yepyeni bir devrin başlangıcı olacağı belirtilen teçhizat, şimdiden 500 farklı klinik tarafından sipariş edilmiş. Bu kliniklere ek olarak yurt dışından da yoğun ilgi gören teçhizat, üzerinde çalışma yapmak ve ortak olmak isteyen firmalardan gelen pek çok taleple karşılaşıyor. 

Kanserin yalnızca varlığını değil, türünü de tespit etmek adına çalışmaya devam ettiklerini belirten Hirotsu, tespit edilmesi en zor kanser olan Pankreas kanseri de başta olmak üzere pek çok kanser türünü teşhis edebilen bir ipliksi solucan türü yaratmayı amaçladıklarını belirtiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı