Bilim

Kara Delikler İçinde Ne Taşıyor?

Uzay konusunda herkesin çok merak ettiği konuların başında kara delikler geliyor.

Kara deliğin kısaca tanıma bakarsak, uzayda ilerleyen ve yüksek çekim gücüne sahip olması nedeni ile her türlü yıldızı, maddeyi, enerjiyi içine çekebilir. Bu çekim gücü öylesine yüksektir ki tüm galaksiyi içine çekebilir. Kara delikler yıldız çökmesi ile oluşur. Yani ölü yıldızlardır. Büyük kütleye sahip bir yıldız yakıtı bittiğinde kendi üzerine çöker ve böylelikle kara delik meydana gelir. Belirli bir kütle üzerindeki yıldızların çekmesini engelleyecek bir şey yoktur. Çekim güçleri kara deliğe yakın bir yıldızın ışığını bükebilir hatta kendisine yaklaşması sonucunda yıldızı yutabilir. Kara delikler için bilinen bir gerçek de evrenin oluşumunda rol oynamaları ve evrenin kurallarını onların koymuş olduğudur. Ancak haklarında kısıtlı bilgiye sahip olunduğu için gizemlerini hala korumaktadırlar.

Kara Deliklerin Renginin Siyah Olmasının Bir Nedeni Var Mı?

Bir cismin rengi üzerine düşen ışığın bulunduğu dalga boyunun geri yansımasıdır. Ancak karadeliğin çekim gücüne kapılan ışık dışarı çıkamaz. Bu yüzden geri yansıması mümkün değildir. Gözümüze bir ışık yansımadığı içinde karadelikler siyah görünür.

Kara Deliğe Düşersek Ne Olur?

Kara deliklerin içinde ne var, ne gibi durumlar yaşanıyor tam olarak bilmiyoruz. Kara delik içine düşme ihtimalimiz bulunduğumuz konum sebebi ile oldukça düşük olsa da, böyle bir olay gerçekleştiğinde çıkabilecek sonucu, Görelilik Teorisi’ni kullanarak kestirmek mümkündür. Kara deliğin içine düşen birinin gördüğü şeyler ile dışarıdan onu görüp izleyen birinin gördüğü şeyler tamamen farklıdır. Çekim kuvvetine hızla kapılan kişide gelgit kuvveti denen bir kuvvet etkisinde olacaktır. Vücudunun farklı yerlerinde farklı çekim kuvveti etkileri görülecektir. Kafa üstü kara deliğe düşen biri için düşünürsek, kafasında bu çekim kuvveti daha fazla olacaktır. Spagettifikasyon adı verilen kavrama karşılık gelecek şekilde kişi spagetti gibi uzayacaktır.

Kara Delikler Sonsuza Kadar Yaşar Mı?

Çekim kuvvetlerinden dolayı içine her şeyi çeken ve hiçbir ışık yansıması vermemesinden kaynaklı olarak sonsuza kadar var olacağı düşünülmüştür. Ancak Stephen Hawking ve Jacob Beckenstein yaptığı araştırmalar sonucu bu düşünce yıkılmıştır. Araştırma sonucuna göre Hawking Işıması adı verilen bir ışıma yayan kara delikler, yeterli süreyi sağladığında buharlaşarak yok olacaklar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı