Bilim

Karekök Hesaplama

Karekök hesaplama işlemi elle veya hesap makinesi üzerinden yapılabilmektedir. Elle yapacak olan kişilerin belirli formülleri kullanarak, hesaplama yapması gerekmektedir. Matematikte en önemli hesaplardan biri karekök hesabıdır. Matematik derslerinde veya okulda karekök hesabına her an ihtiyaç duyabilirsiniz. Karekök genel bir hatla bir sayının karesinin tersini alma işlemi olarak kullanılmaktadır. Matematikte karekök sembolü ters bir tik işaretidir. Bunu basit bir şekilde açıklayacak olursak 4 sayısının karekökünü hesaplamak isterseniz bulacağınız sonuç iki rakamı olacaktır bunun sebebi ise iki rakamının karesinin sonucu dörttür.

Karekök Hesaplamada Asal Çarpanlarına Ayırmayı Kullanmak

Karekök hesaplama işlemi için kişiler sayıyı tam kare çarpanlarına bölerek karekök hesaplama işleminde bulunabilirler. Bu yöntem için kişilerin sayının çarpanlarını kullanması gerekmektedir. Bu çarpanları ve bu sayının oluşması durumu için çarpanların sayı dizisinin ortaya çıkması gerekmektedir. Mesela bilinen en basit örnek sekizin çarpanlarıdır. Sekizin çarpanları iki ile dörttür. Bununla beraber diğer durumlarda, tam kareler sayıların çarpımı olan tam sayılardır. Bazı sayıların değerleri, aynı karekök rakamlarına eşit olabilir. Bunun için örnek verilecek olursa dört yüz sayısının karekökünü elle bulmak isteyen kişiler sayıyı tam kare çarpanına bölmesi gerekmektedir. Dört yüz sayısı yüz sayısının katıdır. Buna göre sayı yirmi beş kere tam bölünebilir. Bu bir tam karedir ve bu durumda yirmi beş rakamı on altı kez bulunabilir. On altı sayısı ise bir tam karedir ve böylece dört yüzün tam kare oranları yirmi beş ve on altı ile bulunmaktadır.

İnternet Üzerinden Karekök Hesaplama

İnternet üzerinden karekök hesaplama işlemi için kişiler çevrimiçi sistemleri kullanarak karekök hesabını yapabilirler. Bunun için akıllı hesap makinelerini kullanabilir veya elle karekök hesabını yapabilirler. Online olarak karekök hesabı yapacak olan kişiler bulmak istedikleri sayıyı online platformda kök alma kısmına girebilirler ve bununla beraber sonuç otomatik olarak çıkabilmektedir. Genel kök almak içinde kişiler farklı dereceden olan sayıları yazarak online olarak kök alma işleminde bulunabilirler.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı