Bilim

Kendini Kopyalanmış Hissetmek: Capgras Sendromu

Capgras sendromu, tanıdıkları kişilerin yerine onların birebir kopyası olan başkalarının geçtiğine inanan psikotik bir bozukluktur. Hastalar, yakınlarının, arkadaşlarının ve diğer sevdiklerinin yerine onlar gibi davranan başkalarının , ikizlerinin veya birebir kopyalarının geçtiğini savunur. Hastalar, bu kişilerin ona zarar vereceği düşüncesine sahiptir.

Kendilerinden Bile Şüphe Duyabilirler

Capgras Sendromu, ilk kez Fransız psikiyatrları Capgras ve Reboul- lachaux tarafından 1923 yılında detaylı bir şekilde tanımlanmıştır. Bu iki psikiyatrın, ona zarar vermek ve bütün malına mülküne sahip olmak için, kocasının ve çocuğunun yerine başkalarının ya da birebir kopyalarının geçtiğini söyleyen bir kadın hastadan bahsettikleri kayıtları bulunmaktadır. Capgras Sendromu, erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen bir hastalıktır. Capgras sendromunda kişiler güvensizlik ve yabancılık hissine kapılırlar. Yalnızca sevdiklerinin ya da tanıdıklarının değil kendilerinden bile şüphe duyar ve kendilerinin bile birer sahtekar olduklarını, başka kişiler olduğunu savunabilirler. Yüz tanıma ve insanları birbirinden ayırma özelliği doğuştan gelen bir özelliktir. Tanıdık bir yüz gördüğümüzde beynimizin temporal modundaki patikalar harekete geçer ve duygusal tepki vermemizi sağlayan amigdala bölgesinden geçerek yüzü tanımamızı sağlar. Genellikle kafadan darbe alan hastalarda görülen bu psikotik sanrı, kişilerin yüzünü tanımada sorun yaşamazlar fakat duygusal anlamda sıcaklık ve yakınlık hissedemedikleri için, tanıdıklarının yerine başkalarının geçtiği sanrısına kapılırlar. Bazı hastalar üzerinde gözlemlenen durumlarda yüz tanımada sorun yaşamadıkları fakat yakınlarından birini gördüklerinde yüzlerini kopyalamış sahte insanlar olduğu düşüncesini savundukları görülmüştür. Capgras Sendromu taşıyan kişiler, gerçeği doğru algılar fakat yanlış yorumlar. Bu semptomları taşıyan kişilerin yakınlarını öldürdüğü bile görülmüştür. Bu hastalığa sahip kişiler, kendilerini de farklı kişiler olduğunu savunabilir hatta nesnelerden bile şüphe duyabilirler. Capgras sendromu, büyük ölçüde ve gereksiz şüpheden ortaya çıkan, olayları ve kişileri doğru algılayıp farklı yorumlamalarına sebep olan psikolojik bir hastalıktır.

Capgras Sendromu, ciddi ve dikkate alınması gereken bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın en büyük belirtisi ise aşırı ve gereksiz şüphe duygusudur.  Sanrısal bir bozukluk olarak tanımlanan capgras sendromu, şizofreni başlangıcının ilk evreleridir. Şimdilik tek bir tedavi yöntemi bulunmayan bu rahatsızlığın, ilaç ve psikoterapi yöntemi ile tedavisi mümkündür. Malesef ki bu zamana kadar yapılan tüm çalışmalar göz önünde bulundurulduğunda, capgras sendromuna sahip olan hastaların tamamı tedaviye sonuç vermemiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı