Bilim

Keşfedilen Yeni Gezegen İkinci Ay!

Ay dediğimiz zaman dünyanın uydusu geliyor aklımıza. Hayatımızın bir parçası olduğunu düşündüğümüz, çoğu zaman bize yeni manzaralar bahşeden Ay, yeni bir araştırmaya göre tek değil. Dünya’nın bir yeni uydusu daha varmış ve ismi de İkinci Ay’mış.

Ay’ın tek olduğundan hepimiz eminiz. Tek olduğuna özellikle çok eminiz ve bugüne kadar aya isim dahi vermedik. İnsanlığın belki de en önemli gezegen keşiflerinden olan ay için henüz isim dahi verilmedi. Ay olarak kaldı ismi. Ay’ın dünyanın tek uydusu olmadığı belirlendi ve yapılan araştırmalar ile İkinci Ay’ da karşımıza çıkmaya başladı.

Yapılan araştırmalar 1997 senesinde karşımıza çıkmış olsa da, henüz net bir bilgi yok diyebiliriz. 3753 Cruithne adı verilen gök cismi, Dünya’nın etrafında dönüyor ama Ay ya da Güneş sisteminde dönen diğer gezegenler benzer şekilde saat yönünde döndüğü için (eliptik de deniyor), normal bir yörüngeye sahipti. Ama yeni ay biraz daha at nalı şeklinde dönüyor.

Neden at nalı yörüngesi ismi veriliyor?

At nalı yörüngesi denmesinin sebebi dünyaya yuvarlak şekillerde yaklaşmasından kaynaklanıyor. Bu durum geniş bir salınım yaptığı için at nalı ismi veriliyor. Yani geliyor ve tekrar dönüyor sonra yine geliyor. Aşağıda yer alan görsellerde bu durumu çok daha net bir şekilde görebilirsiniz. Cruithne verilen bu gezegen yılda bir kez Güneş yörüngesine giriyor. Dünya yörüngesinde bu dönme durumunu tamamlaması da 800 yıl sürüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı