Bilim

Kırıklar İçin Standart Alçı Tarih Olabilir!

Geleneksel olarak kullanılan alçıya alma yöntemi, yeni yapılan bilimsel çalışmalarla tarih olabilir. ABD’nin bilim insanları tarafından yapılan yeni çalışmada, mühendislik öğrencileri yeni bir alçı kalıbı üretti ve bu kalıpla geleneksel standart alçı modeli tarih olabilir.

Klasik alçı baya taş materyalleri ile dondurma yöntemi ile yapılıyordu. Yeni geliştirilen teknolojide kalıbın içine reçine dolduruluyor ve böylelikle hastanın da yaşam kalitesi artmış oluyor.

Bacaklar için ya da kol için yaşanan kırılmalar durumunda genellikle klasik alçılar kullanılıyor. Dikkatsizlikten tutun da kaza durumlarına varıncaya kadar değişen bir dil yaratılıyor. Bu durum hem ciddi yaralanmalara sebebiyet verebiliyor hem de yaşam kalitesine ciddi derecede etkileyebiliyor.

Toplamda 10 dakikada uygulanıyor

Kırılan bölgeye yapılan geleneksel alçı hem kullanışlı olmuyor hem de kişinin yaşam kalitesini doğrudan etkiliyor. ABD tarafından yapılan çalışmada, kullanışlılık açısından daha farklı bir ilerleme durumu çıkıyor karşımıza. Mühendislik öğrencileri tarafından yeni bir kalıp geliştirildiği için artık alçılar eskisi gibi çok hassas olmayacak ve kolaylıkla kullanılabilecek.

Daha çok bir oyuncak modeline benzeyen bu alçı kalıbı, hem rengiyle hem de görüntüsü ile oldukça keyifli bir kullanım sağlıyor. CAST21 isimli ekip tarafından üretilen bu kalıp, reçine ile dolduruluyor. 5 dakika gibi kısa bir sürede yapılabilen bu alçı aynı zamanda su geçirmez bir ürün olduğu için hem kaşıntı sorununu ortadan kaldırıyor hem de enfeksiyon riski en aza inmiş oluyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı