Bilim

Kırmızı Hücre Tedavisi: Süper Kan

Yıllardır tedavilerinin çok zor olduğu diyabet ve kanser hastalıklarına, çözümü daha pratik ve ağrısız olabilecek bir yöntem geliştirilmektedir. Rubius Therepeutics tarafından geliştirilen bu yöntem vücuda enjekte edilen süper kan tedavisidir.

Alyuvarlar ile Tedavi yöntemi

Rubius adlı şirket, süper kan adını verdiği Kırmızı Hücre Tedavisi geliştirmektedir. Bu hücreler ihtiyaca yönelik vücutta eksik olan enzimlerin yerini alır, tümörleri etkisiz hale getirir. Aynı zamanda kanser ve diyabet gibi hastalıklarda güçsüz düşen vücudun bağışıklık sistemini düzenlemek için gerekli proteinleri vücudunuza enjekte eder.  Bu kan hücrelerinin çekirdeklerinin olmaması bağışıklık sisteminin fark etmemesini sağlar ve bu da Süper Kan’ın hangi organa ya da dokuya uygulandığının belli olmamasına neden olur. Böylelikle vücudunuz bu hastalığa bağışıklık kazanamaz ve tedaviniz yarıda kesilmemiş olur. Diyabet ve Kanser gibi hastalıklarda yapılan çalışmalar, sentetik yahut kimyasal maddelerin vücuda enjekte edilmesi ile yapılırdı ancak Rubius şirketi bunun kimyasal olmadan da alyuvarlar yani kırmızı kan hücreleri ile olacağını savunmaktadır. Rubius şirketi yaptığı çalışmalar ile alyuvarların enzimlerinin vücutta meydana gelen bazı eksik enzimlerin yerini alarak vücuttaki doku ya da organın iyileşmesini sağladığı görüşünü öne sürmüştür. Genellikle diyabet hastalarında tedavi yöntemleri bir zaman sonra vücut bağışıklığı tarafından algılanmakta ve iyileştirici gücünü kaybetmektedir. Rubius Şirketi de alyuvarlara yüklediği iyileştirici proteinler ile diyabet, deri veremi, kanser gibi hastalıkları tedavi etmeyi amaçlamaktadır. Alyuvarlar yoluyla doğal bir şekilde yapılan bu tedavi yöntemine Süper Kan ismi verilmiştir. Daha sonrasında bu Süper Kan’ın hastanın vücudundaki normal kandan %1 daha az olacak şekilde vücuda enjekte edilmesi gerektiği düşünülmüştür. 

Rubius şirketi ilk başta yalnızca diyabet, kanser, deri veremi gibi hastalıklar için bu tedaviyi düşünse de daha sonraları bu alyuvar tedavisi yöntemiyle hastalığın özelleşmesine gerek kalmadığını farklı farklı hastalıkların iyileştirilmesi için de kullanılabileceğini öne sürmüştür. Ancak bunun için gerekli mali durumunun yeterli olmamasından kaynaklı çalışmaları hala devam etmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı