Bilim

Klonlanmış İlk Evcil Hayvan Carbon Copy

Hayvan klonlama ilk olarak 1977 yılında koyun Dolly ile gerçekleşmişti. Daha sonra bilim insanları bu deney için farklı hayvanlar üzerinde de çalışmalar yaptılar. Dolly, klon olarak doğduğundan itibaren 6 yıl yaşayabildi. Yaşı ilerlemiş olan bireylerde görülen akciğer hastalığına yakalanıp ötenazi ile hayatına son verildi. 2001 yılında Texas’ da bulunan A&M Üniversitesi araştırmacıları tarafından gerçekleştirilen ilk evcil hayvan deneyinde, “ Carbon Copy ” olarak isimlendirdikler evcil bir kedi klonladılar. Bu kedi yani Carbon Copy 18 yıl sağlıklı bir şekilde yaşadı. Fakat klon donörü olan Rainbow ile tamamen aynı özelliklere sahip değildi.

Genetik Kodları Aynı Huyları ve Görüntüleri farklı

Rainbow ile Carbon Copy aynı genlere sahip olsalar bile tamamen birbirleriyle aynı özellikleri taşımadığı gözlemleniyor. Aynı genlere sahip birbirinden tamamen farklı iki evcil kedi.

Carbon Copy, tek ebeveyni olan Rainbow’ dan alınan hücrelerden çekirdekler izole edilerek dünyaya geldi. Bu şekilde birbirleriyle genetik olarak aynı olan bu iki kedi birbirinden farklıkürk renklerine sahipti. Rainbow, kürkünde turuncu lekeler olan kedi idi.  Carbon copy ise gri lekeleri olan beyaz bir kürkü vardı. Öyle görünüyor ki Carbon Copy ‘de turuncu renk üreten hücreler aktif değil, onun yerini siyah renk üreten hücreler doldurmuştu. Bu durum DNA diziliminde farklılıklara sebep olmayan, kalıtsal özellikler ile gen üzerindeki değişiklikleri inceleyen biyoloji dalı olan ( epigenetik ) ters-programlama kaynaklı olduğunu gösteriyor. Bu durum sebebiyle klonlamanın başarılı olup olmadığını anlayabilmek için, evcil kedilerin genetik veri tabanı çokluğu sebebiyle UC Davis Veterinerlik Fakültesinde çalışan genetik profesörü Dr. Lesli Lyons’ a hücre örnekleri gönderildi. Bu her iki örneğin birbirleriyle benzerlik gösterip göstermediğini incelemesi istendi. Ancak bu örneklerin klonlama çalışmasına ait olduğu belirtilmedi. Deney yapan kişilere denekler ile ilgili bilgi verilmemesine “ Kör deney ” denir. Yapılan kör deney sonucunda Rainbow ve Carbon Copy’ nin aynı genetik gene sahip olduğu anlaşıldı. Genetik değerlerin aynı olduğunu söyleyen Lesli Lyons’ a göre; Genetik olarak aynı olan Rainbow ve Carbon Copy ‘ nin  aynı görüntüye ve aynı davranışlara sahip olmaması, çevresel faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Ona göre bir klon asla özdeş değildir.

Rainbow ve Carbon Copy arasındaki karakter farkı, genetik olarak aynı olmanın kişilik özelliklerine etki etmediğini göstermişti. Bu iki kedinin kürkleri gibi huyları da birbirinden tamamen farklıydı. Rainbow genellikle sakin, Klon Carbon Copy ise hareketli ve yaramaz  bir kediydi.

Carbon Copy 18 yaşına kadar sağlıklı bir yaşam sürdü. Hatta başka bir laboratuvar kedisi olan Smokey ile 2006 yılında birleşmesinden 4 adet yavruya sahip oldu. Carbon Copy, doğum yapan ilk klon hayvan ünvanını da aldı. Yavrularından biri doğarken öldü fakat diğer üç yavru gayet sağlıklı olarak doğdular. Sağlıklı bir kedi olan Carbon Copy 3 Mart 2020 yılında yine klonlanarak doğduğu üniversite olan Texas A&M üniversitesinde hayatını kaybetti. Evcil kedilerin ömrünü 16 yıl olarak varsayarsak Carbon Copy başarılı klonlamanın en güzel örneği oldu. Carbon Copy’ nin başarılı klonlama olması bilim insanlarının klonlama konusunda başarısının devam ettirecek çalışmalar için yol açmasına sebep oldu. Bilim insanları klonlama üzerine çalışmalarına devam etmekte.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı