Bilim

Klorokin İki Hayat Mı Sonlandırdı ?

Corona virüse karşı bir tedavi yöntemi olarak görülen sıtma ilacı yani ” klorokin ” istenen sonucu vermedi.

Brezilya’da iki corona virüs hastasında denendi. Klorokin’in yüksek doz verilmesi sonucu iki hasta da hayata veda etti.

Brezilya’da sıtma ilacı olarak bilinen ve sıtmayı tedavi eden klorokin, corona virüsünü de tedavi edeceği düşünüldü ve iki hastaya yüksek dozda enjekte edildi. İlacın yan etkileri sebebiyle iki hasta da hayatını kaybetti.

Brezilya’nın Amozon eyaletinde bulunan Manaus Tropik Tıp Enstitüsü’nde , bilim adamları tarafından yapılan klinik denemesinde ilacı yüksek doz alan hastaların bazılarında kalp ritim bozuklukları ortaya çıkarken iki hasta da ise kalp çarpıntı meydana gelerek öldü.

Bilim adamları bu yan etkiler nedeni ile klorokin kullanımını bırakmayacaklarını ilacı daha düşük dozda kullanmaya devam edeceklerini söyledi. Klorokin’in 440 hasta üzerinde deneme yapılması planlanıyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Hidroklorokin’in corona virüsü tedavisinde kullanılmasına ilaç hakkında ” oyun değiştiren ” ifadelerini kullanmıştı.

Bilim dünyasından başka bir açıklama daha geldi. İlacın henüz corona virüsü tedavisinde kesin bir sonucun olmadığını ,ilacı kesin gözüyle bakmamaları gerektiğini söyledi.

Klorokin İlacı Nedir ?

Klorokin ilacı , sıtma hastalığının çok yoğun olduğu bölgelerde hastalığı tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Sıtma virüslerinden bazı tipleri dirençli soylar denilen karmaşık vakalardan oluşabiliyor. Klorokin bazen romatoid artrit, lupus eritematozus ve bağırsak bölgesinin dışında oluşabilen amebiyaz için de uygulanabiliyor.

İlaç ağız yolu ile alınmaktadır. Klorokin 2020 yılında da corona virüsüyle mücadelede deneysel ilaç olarak kullanılıyor.

Klorokin’in Yan Etkisi Var Mı?

Klorokin’ in bilinen yaygın yan etkileri ; ishal , iştahsızlık , kas problemleri ve deri döküntüsüdür. Ciddi yan etkileri ise kas hasarı , görme bozukluğu , epileptik nöbetler ve düşük kan hücresi seviyeleri bulunur.

Fransa Klorokin Açıklaması Yaptı

Fransa’da corona virüsü taşıyan 1061 kişiye klorokin ilacı verildiği açıklandı. Bu hastaların yüzde 91,7 si 10 gün içinde virüsü yendi.74-95 yaş aralığında olan hastaların 0,5’i hayatını kaybetti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı