Bilim

Koku Duyusu Hafızası Güçlendiriyor

Yakın zamanda İsrail’de yapılan bir araştırma koku duyusunun hafıza üzerinde olumlu etkisi olduğunu kanıtladı. Bu sayede herhangi bir kokuyu aldığınızda o kokunun sizi geçmişteki bir olaya götürmesi gerçeklik kazandı.

Koku Duygusu Geçmişe Götürüyor

Gün içerisinde insan pek çok şeyin kokusunu alır ve aslında çoğu koku hiçbir etki yapmadan geçip gider. Ancak bazı kokular, kendisini başka zamanlara ve başından geçmiş olaylara götürmek için yardımcı olur. Bu durum genelde yaşamında önemli olayları yaşarken kokuyla arasında bir ilişki kurmasından kaynaklanmıştır. Örneğin bir koku, çok sevdiği bir kişinin kokusunu anımsattığında kişi doğrudan kendisini o kişiyi anımsayarak bulabilmektedir.

Bu durumun bilimsel olarak neye dayandığını ortaya çıkarmak isteyen araştırmacılar, mevcut olayı daha da ileri taşıdılar. İsrail Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada odak noktası insanların koku ve hafıza arasındaki ilişkiyi kurarak herhangi bir şey öğrenmeleri için yardımı olup olmadığıydı.

Yapılan çalışmada katılımcıların kısa süreli hafıza oluşturmalarına yardımcı olması amacıyla hedeflenmiş hafıza reaktivasyonu denilen bir teknik kullanıldı ve çalışma sonucunda katılımcıların koku yardımıyla öğrenme yetilerini geliştirebildikleri görüldü.

Bir başka deneye yardımcı olan durum ise uykunun katılımcılar üzerinde nasıl bir etki yapacağını tespit etmek olmuştur. Uykunun çok eski zamanlardan beri hafızaya olumlu etki yaptığı bilinmektedir. Ancak araştırmalar bu yeni çalışmalarında uyku ve koku arasındaki ilişkiyi de deneyimlediler. Katılımcıların saatlik uyumalarından önce kendilerine gül kokusu verildi ve ardından hemen önlerindeki ekranda farklı kelimeler belirdi. Uykudan sonra kendilerine gül kokusu tekrar koklatıldığında katılımcıların çoğunun ekranda beliren yazıları doğru olarak anımsadıkları görüldü.

Yapılan bu araştırma sayesinde koku duygusunun insanın hatırlamasına yardımcı olduğu ve aynı zamanda öğrenme kolaylığı da sağladığı görülmüş oldu. Böylece tat duyusu gibi koku duyusunun da insanın hafızasını geliştirmesini sağladığı ve bir bilginin başka etmenler ile desteklendiğinde daha kalıcı sonuçlar yarattığı ortaya çıkarılmış oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı