Bilim

Köpek Yaşı Artık Yeni Tekniklerle Hesaplanacak

Köpek yaşı hesaplamak pek çok zaman karşımıza çıkan bir işti. Artık durumlar değişti ve köpeklerin yaşını hesaplarken karşımıza çıkan teknikler konuşulmaya başlandı. Bildiğiniz gibi köpeğin yaşı X 7 şeklinde yapılan yaş hesabı, insana oranını çok daha farklı gösteriyordu.

Pek çok kişi köpeğin yaşını ölçmek için köpeğin yaşını 7 ile çarpıyor. Lakin ABD üzerinde yeni bir araştırma yapılmış ve köpeklerin yaşını hesaplamak için kullanılan bu yöntemin yanlış olduğunu göstermiş.

DNA üzerinden gidilerek yapılan araştırmada, hayvanların yaş skalasının sürekli değişikliğe uğradığı görülüyor. İnsanın biyolojik saati ise köpeğinkiyle karşılaştırmak için farklı şekilde ölçülüyor.

İnsanların biyolojik saatlerini köpekler ile kıyaslayarak yapan araştırma, köpekler ve insanlar arasındaki yaşlanma süreçlerinin benzerliklerini dikkate alıyor. Sadece 1 yaşın üzerindeki köpekler için geçerli olan ln formülü, bir fonksiyon olarak çıkıyor karşımıza.

Yeni formül nedir?

16 x ln (köpeğin yaşı) + 31 şeklinde yapılan yaş hesabında 2 yaşındaki bir köpeğin yaşı 42 olarak çıkıyor. Düz çarpma işlemine göre daha tutarlı olduğu görülen bu işlem, köpekler için çok daha farklı sonuçlar çıkarıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı