Bilim

Koronavirüs 60 Derece Sıcaklıkta Üremeye Devam Ediyor!

Fransız bilim insanları tarafından koronavirüs araştırmaları devam ediyor. Bu süreçte salgına neden olan virüsün hakkında pek çok bilgi bulunmaması nedeniyle araştırmalar hala devam ediyor. Virüsün sıcak havalarda etkisini kaybettiği yönünde birtakım haberler gündeme gelmişti. Pek çok kişi yaz aylarının gelmesi ile birlikte salgının tamamen biteceğini düşünüyordu ancak sanıldığı gibi olmadığı araştırmalar sonucunda ortaya çıktı.

Fransız bilim insanları deney için 1 saat boyunca virüsü 60 derecelik sıcaklığa maruz bıraktılar. Ancak deney sonrasında beklenildiği gibi olmadı. Virüsün 60 derecelik sıcaklıkta bile üremeye ve hızlı şekilde hareket etmeye devam ettiği görüldü.

Enfekte Etme Hızını Düşürüyor

Fransız bilim insanları tarafından yapılan deneyler sonrasında virüsün yüksek sıcaklıkta nasıl bir yol izlediklerini tespit etmek için harekete geçtiler. Virüslerin iki farklı şekilde temiz ve kirli olarak ayrıldığı açıklandı. Temiz tüpteki virüslerin bu süreçte sıcaklık ile etkileşime girerek hayatta kaldıkları öğrenildi. Ancak kirli tüpteki virüslerde ise herhangi bir ölme belirtisinin yaşanmadığı belirlendi.

Ancak sıcaklık biraz artırıldığı zaman tüm virüslerin öldüğü ortaya çıktı. 92 derecede ölen virüslerin etkisini tamamen yitirdikleri belirlendi. Bu süreçte sıcaklığın virüs salgınını tamamen öldüreceği yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı çünkü bu kadar yüksek sıcaklığın yaşanmasının mümkün olmadığı belirtildi. Ayrıca başka bir araştırmaya göre yüksek sıcaklık virüsün RNA’sını bölme riskini ortaya koyuyor. Bu durum ise bir nevi mutasyon olarak ifade edilebilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı