Bilim

Koronavirüs Aşısı Neden Bulunamıyor?

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs’ün etkisiz hale getirilmesi için en önemli tedavi yöntemi aşı olmasına karşılık aşı tedavisi henüz bulunabilmiş değil. Ancak bu durum aşının bulunmadığı anlamına gelmemektedir. Koronavirüs aşısı ilerleyen zamanda mutlaka bulunacak ve salgının bir pandemi olmasının önüne geçilecektir. Halihazırda bulunamıyor oluşunun ise farklı sebepleri bulunmaktadır.

Hazırlık ve Test Aşamaları Uzun Sürüyor

Hangi hastalığın tedavisi için olursa olsun bir aşının hazırlanması, geliştirilmesi ve insanlarda daha büyük hasarlara sebep olmaması için test aşaması bulunmaktadır. Bazı olağanüstü durumlarda aşıların bir an önce bulunması talep edilir ancak aşının etkili ve yan etkileri olmaması çok önemli bir süreçtir. Doğal bağışıklığı güçlendiren ve çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlayan aşıların geliştirilmesi için en önemli nokta hastalığın yapısını çözebilmektir.

Koronavirüs çok kısa bir süre içerisinde tüm dünyaya yayıldığı için aşı geliştiricisi olanlar hastalığın yapısını kısa süreler içerisinde çözemediler. Keşif aşaması olarak adlandırılan süreç bu yüzden uzun sürdü çünkü koronavirüs bulaşmasından sonra çok kısa süreler içerisinde hastaları da öldürebiliyordu. Salgının yapısı ortaya çıkarıldıktan sonra ise aşının formülü bulunması gerekiyor. Formül bulunduktan sonra aşının denekler üzerinde denenmesi, herhangi bir zararının bulunmadığının anlaşılmasından sonra üretim aşamasına geçilmesi gerekiyor.

Koronavirüs için halihazırda bir aşı ya da ilaç bulunmamasına rağmen farklı ülkelerden aşının bulunduğuna dair açıklamalar geliyor. Ancak kritik nokta bu aşamaların zararsız olduklarının gözlemlenme süreci ve bunun için de zaman gerekiyor. Başka bir deyişle, aşı bulundu demek için denekler üzerinde denenmiş ve olumlu sonuç vermesi gerekiyor, laboratuvar ortamında sadece aşının formülünü geliştirmek aşının bulunduğu anlamına gelmiyor.

Eğer yeterli bekleme süresi tanınmaz ise aşıyı daha çok sağlıklı insanlar kullanacakları için çok büyük sorunlar oluşabilir. Bu kadar insanın aşı olmasıyla birlikte aşı yan etkiler taşıyorsa durum koronavirüs salgınından çok daha kötü bir duruma gidebileceğinden şimdilik koronavirüs için geliştirilen aşıların denenmesi için sadece beklemek kalıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı