Bilim

Koronavirüs D Vitamini Eksikliği Olanları Daha Fazla Etkiliyor!

 Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürürken 3 milyondan fazla kişinin hastalığa yakalandığı öğrenildi. Salgının sona ermesi için bilim insanları gece gündüz demeden aşı ve tedavi yöntemleri üzerinde çalışmalar yapılıyorlar. Henüz çok yeni bir virüs olmasından dolayı bu süreç içerisinde virüsün nasıl etkiler bıraktığının ve hangi organlarla ilişkili olduğunun net olarak çözülmesi gerekiyor.

 Bilim insanları tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre her geçen gün yeni bilgiler elde ediliyor. İngiltere’de yapılan bir araştırma sonucunda Avrupa’da insanların D vitamini konusunda eksiklik yaşadıklarının tespit edilmesinin ardından salgın sonrasında ölümlerin de fazla olduğu yönünde bir bulgu elde edildi. Yapılan detaylı incelemelerde salgına karşı en savunmasız kalan kişilerin D vitamini eksikliği yaşayan kişiler olduğu belirlendi.

D ve C Vitaminine Olan İlgi Arttı

Araştırma yapılırken Avrupa’da bulunan 20 farklı ülkenin verileri de ele alındı. D vitamini eksiklikleri ve ölüm oranları incelendi. Bu incelemeler sonrasında D vitamini eksikliği yaşayan bireylerin salgına karşı daha savunmasız kaldıkları ölüm oranlarının giderek yükseldiği ifade edildi.

D vitamini seviyesini artırarak ölüm oranlarının düşürülebileceği yönünde bazı iddiaların ortaya atılmasının ardından konu hakkında bilim insanlarının biraz daha araştırmaya ihtiyaç duydukları belirlendi. Bu süreç içerisinde henüz net bir bilgi bulunmuyor. Daha önceki araştırmalara bakıldığı zaman D vitamini seviyesinin yükseltilmesi ile birlikte grip ve tüberküloz gibi hastalıklarda ortaya çıkan solunum yolu enfeksiyonlarının da azaltıldığı belirlenmişti.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı