Bilim

Koronavirüs Döneminde Görülen Rüyaları Bilim İnsanları Açıkladı!

Koronavirüs salgını insanların tüm düzenlerini de etkiledi. Hayatın doğal akışını etkileyen bu süreç uyku düzenlerini de etkiledi. Bu dönem içerisinde pek çok insanın farklı rüyalar görmeye başladıkları belirlendi. Pek çok insanın gerilim dolu rüyalar gördükleri ortaya çıktı.

Yeni Zelanda Massey Üniversitesi Uyku Merkezi tarafındna konu hakkında detaylı bir inceleme yapıldı. Son dönemlerde pek çok insanın gerilimli rüyalardan şikayet etmesinin nedeni açıklandı. Rüyalar uykunu her aşamasında meydana gelebilir ancak duygusal rüyalar genellikle beynin REM uykusu denen bölgede meydana gelmektedir. Bu süreçte gözler daha fazla hareket ediyor.

Endişe Duygusu Stresli Rüyalara Neden Olabilir

Kişi uykusuz kalmaya başladıkça REM uykusuna yönelik baskının giderek arttığı belirlendi. Uyku fırsatının yakalanması ile birlikte geri tepme ismi verilen süreç başlıyor. Bu süreçte insanların aha duygusal ve etkileyici riyalar gördükleri belirlendi.

Salgınla birlikte endişe duyan kişilerin rüyalarının bu süreçten giderek etkilendikleri ortaya çıktı. Salgına yakalanma korkusu, işlerin bozulacağı endişesi, ailenin sağlığı ile ilgili pek çok durum rüyaların daha stresli bir hale gelmesine neden olabilir.

Stres seviyesinin artması ile birlikte normalin dışında rüya görme olasılığının giderek yükseldiği ortaya çıktı. Bu durum olağan olarak ifade edilirken, daha önceki yıllarda yaşanan büyük saldırılar, savaşlar ya da hastalık gibi durumlarda kaygı seviyesi ile birlikte rüyaların etkilendiği raporlanmıştır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı