Bilim

Koronavirüs Gıda Maddelerinden Geçer Mi? Dünya Sağlık Örgütü Yanıtladı!

Koronavirüs salgını ile mücadele hız kesmeden devam ederken Dünya Sağlık Örgütü virüs hakkında yeni bilgilerin elde edilmesi için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Salgının bulaşıcılığı pek çok alanda gündeme gelirken gıdadan geçip geçmediği insanlar tarafından en çok merak edilen konuların başında geliyor. Bu konuda yapılan özel bir araştırma sonucunun raporlandığı belirlendi.

Rapor tüm dünya ülkeleri için rahat okunabilmesi adına pek çok farklı dile çevrildi. Gıda paketleri üzerinden gıdalara ve dolayısıyla insanlara geçip geçmeyeceği merak konusu oldu. Bu durum karşısında dünya Sağlık Örgütü yeni bir mesaj yayınladı. Mesajında ‘Henüz yapılan hiçbir çalışma sonrasında gıda paketleri üzerinden ya da gıda teması ile insanlara geçtiğine dair bir çalışma bulunmadı ancak her zaman salgın tehlikesine karşı tetikte olmakta fayda vardır’ dedi.

Yemekleri İyi Pişirmeden Tüketmeyin

Dünya Sağlık Örgütü tarafından gerçekleştirilen bildiri içerisinde insanlara çeşitli uyarılar yapıldı. Yemekleri tüketmeden önce iyi pişirildiğinden emin olunması gerekiyor. Bu süreçte 70 dereceye kadar ulaşmalarının herhangi bir tehlikeye karşı oldukça koruyucu olacağı ifade ediliyor. Sıcaklığın bütün tehlike arz eden mikroorganizmaları öldüreceği belirtildi. Özellikle et ve tavuk etlerinin pişirilmesine dikkat edilmesi son derece önemli.

Yemekleri pişirip tükettikten sonra kalanlar için doğru bir teknik uygulamak gerekiyor. Bu süreç içerisinde özellikle oda sıcaklığı içerisinde iki saatten fazla tutmak son derece riskli bir durum olarak ifade ediliyor. Oda sıcaklığında saklanan gıdalar üzerinde var olan mikroorganizmaların çok hızlı bir şekilde üreyebileceği ifade ediliyor.

Yemeklerin pişirilmesi sırasında ortak sulardan değil temiz içme suyunun kullanılması öneriliyor. Besin seçiminde ısıl işlem görmüş, pastörize edilmiş olan ürünlerin tercih edilmesi de çok önemli bir durum olarak ifade ediliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı