Bilim

Koronavirüs Hakkında Korkutan Açıklama: 27 Gün Kalabilir!

Koronavirüsle mücadele tüm dünyada hız kesmeden devam ederken yapılan araştırmalar sonrasında her gün yeni bilgilerin elde edildiği tespit edildi. Bilim insanları tarafından gece gündüz demeden araştırmalar devam ediyor. Henüz yeni bir tür olan virüsün üzerindeki sır perdesinin tamamen kaldırılamadığı açıklandı.

Salgının bulaşıcılığı yüksek olması nedeniyle henüz kontrol altına alınamadığı belirtildi. Bilim Kurulu üyeleri daha önceki dönemlerde yaptıkları ilk araştırmalar çerçevesinde virüsün kuluçka süresinin 14 gün olduğunu ve vücuttan da gerekli tedbir ve tedavilerin ardından bu kadar sürede atılabileceğinin altını çizmişlerdi. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. İlhami Çelik konu hakkında yeni bir iddiada bulunarak pek çok kişiyi korkuttu

27 Gün Vücutta Yaşama İhtimali Var!

Son dönemlerde hastalığı yenen kişilerin bir süre sonra yeniden hastalığa yakalandıkları yönünde iddialar gündeme gelmiş ve hatta Güney Koreli bilim insanları tarafından virüsün bazı bünyelerde yeniden aktif hale geldiğini açıklamışlardı. Ancak İlhami Çelik tarafından yapılan açıklamalarda, hastalığı tamamen yenen kişilerin yeniden virüse yakalanmalarının son derece zor bir ihtimal olduğunu belirtmesi dikkatlerden kaçmadı.

Genellikle hastalığın iyileşme süresi 3 hafta olarak belirlenmiş. Virüsün yaşama süreci ise 14 gün olarak açıklanmıştı. Ancak yapılan bilimsel araştırmaların detaylarına bakıldığında aslında virüsün vücutta 27 güne kadar yaşayabildiği belirlendi. Bu durumda pek çok kişinin 14 günün ardından rahatlamamaları ve bir ay kadar tedbirli olmaları için uyarılar yapılıyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı