Bilim

Koronavirüs Hakkında Korkutan Açıklama: Beyin Hasarı Bırakıyor!

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkilemeye başlarken bu süreç hakkında çeşitli iddialar da gündeme gelmeye başladı. Hastalığın temel olarak akciğerleri etkileyen ve bazen kalıcı hasarlar bırakabilen bi hastalık olduğu biliniyor. Ancak yeni bir hastalık olmasından dolayı bıraktığı etkiler ve hastalığın seyri hakkında da çeşitli araştırmalar bilim insanları tarafından yapılmaya devam ediyor.

Son yapılan incelemeler sonrasında hastalığın beyinle olan ilişkisi üzerinde duruldu. University College London tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında hastalığın geçici olarak beyin fonksiyonlarında bozukluk, felç belirtileri, sinirlerde hasar ya da bazı ciddi beyin bozukluklarına neden olduğu ifade edildi.

Koronavirüsle Oluşan Beyin Hasarı Ne Kadar Etkili?

Bilim insanları tarafından konu hakkında yapılan incelemelere bakıldığı zaman hastalığın sadece birkaç aydır bilinen bir virüsten kaynaklandığının altı çizildi. Hastalığın etkilerinin beyin üzerinde ne kadar sürede etkili olduğu ve hasar bıraktığı ise tam olarak bilinmiyor. Bunun için iyileşme sürecinin de etkileri hakkında pek bir bilgi bulunmuyor.

Her hastalıkta olduğu gibi koronavirüsün de erken teşhis edilmesi son derece önemli. Hastaların koronavirüs geçirdikten sonra beyin fonksiyonlarının çeşitli değişimlere uğrayıp uğramadıkları merak konusu hakkında araştırmalar ve çalımalar ise hala devam ediyor. Bu konuda bilim insanları tarafından hazırlanmış olan çeşitli tezlerin ve hala üzerlerinde çalıştıkları bilimsel gözlemlerin devam ettiği belirlendi.

Ancak şimdiye kadar yapılan koronavirüs geçirmiş hastalar üzerinde gerçekleşen gözlemlerin bir anlamda farklı özellikler sağladığı da açıklandı. Bazı hastaların hiç akciğer sorunu yaşamadan bile beyinsel bazı fonksiyonlarında sorun yaşadıkları belirlendi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı