Bilim

Koronavirüs Hakkında Şok İddia! Havadan Bulaştığı Doğru Mu?

Koronavirüs salgını kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına almayı ve yarım yıl içerisinde neredeyse yarım milyon kişinin ölümüne neden olmayı başardı. Her geçen gün vaka sayısı yükselmeye devam ediyor. Aşı ve ilaç çalışmalarına devam eden bilim insanları ise salgının tamamen kontrol altına alınması için birkaç yıla ihtiyaç duyulduğunu savunuyorlar.

Daha önce salgının yayılması hakkında çeşitli iddialar ortaya atılmıştı. Havada asılı kaldığı ve nefes yoluyla bulaşabileceği konuşulmuş ve bu durum büyük endişeye neden olmuştu. Bilim insanları ise konuşma, öksürme gibi faaliyetler sonucunda ileri fırlayabileceği ancak havada ağır bir tanecik olduğu için kalmasının pek mümkün olmadığı belirtildi.

Havadan Bulaşabilme İhtimaline Dünya Sağlık Örgütü Ne Diyor?

koronavirüs 2

Koronavirüs salgını hakkında her şeyi bildiğimizi sanırken aslında her geçen gün yeni bilgiler gündeme gelmeye devam ediyor. Bazı araştırmacılar ise ağızdan ve burundan çıkan aerosol ismi verilen damlacıkların havada uzun süre asılı kalabileceğini savunuyorlar. Yeterince havalandırılmayan odalar, toplu taşıma araçları ve işyerlerinde bulaşma riskinin fazla olduğu konuşuluyor.

Sayıları azımsanamayacak noktada bulunan araştırmacıların bu süreç içerisinde havadan solunum yoluyla salgının geçebileceğini düşünüyorlar. Ancak Dünya Sağlık Örgütü araştırmalarına dayanarak daha önce yapmış olduğu açıklamalarda bunun kanıtlanmadığını ve bu şekilde salgının yayılmasının pek mümkün olmadığını dile getirmişlerdi. Şimdilerde iddiaların ortaya yeniden atılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü’nün bu konuda yeni bir araştırma yürüttüğü belirtildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı