Bilim

Koronavirüs Hakkında Yeni Gerçek Korkuttu! 100 Gün Yaşayabiliyor

Koronavirüs salgını ile mücadele tüm dünyada hız kesmeden devam ediyor. Bu süreç içerisinde bilim insanları salgını kontrol altına almak için yeni aşı ve tedavi yöntemleri üzerinde gece gündüz çalışmaya devam ediyorlar. Bu çalışmanın sonuç vermesi için bu süreçte virüsün doğru şekilde tanınmasına bağlı olarak gelişiyor.

Yapılan yeni bir araştırmanın sonucu ise oldukça korkutucu oldu. Bir virüsün yaşama süresinin 14 gün ile 27 gün arasında değiştiği sonrasında etkisiz hale geldiği belirtilmişti. Ancak gelen yeni bir bilginin ardından pek çok vatandaş büyük korku yaşadı. Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan detaylı rapor oldukça dikkat çekici.

100 Güne Kadar Yaşayabildiği Tespit Edildi

Ülkede bulunan atık su arıtma tesisleri arasında sadece 53 tanesinde dezenfeksiyon ünitesinin yer aldığı belirlendi. Hazırlanan bir rapor sonrasında koronavirüsün musluk suyunda parçalanmış vaziyette 10 gün boyunca yaşayabildiği gibi atık sularda ise 100 güne kadar kendine yaşam alanı bulduğu ifade edildi.

Raporda yer alan detaylar çerçevesinde koronavirüs türlerinin klora karşı savunmasız olduğunun da altını çizdiler. Bu durumda etkili bir dezenfeksiyon işlemi için klor işleminin yapıldığından emin olunması gerekir. Henüz bilimsel araştırmalarda virüsün atık su yoluyla bulaşma yaptığına dair bir kanıt bulunamadı. Bu durum yine de günlerce yaşayabilen koronavirüse karşı temkinli olunması konusunda uyarıları beraberinde getiriyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı