Bilim

Koronavirüs Hastalarının Neden Koku Kaybı Yaşadığı Açıklandı!

Koronavirüs tüm dünyaya yayılırken virüsün en yaygın görülen semptomlarından biri koku kaybı. Uluslararası bir bilim ekibi, koronavirüsün neden koku kaybına sebep olduğunu açıkladı. Takip edilen koronavirüs vakalarında aniden meydana gelen koku kaybı kısa bir süre içinde yine aniden kayboluyor. Dikkat çekici bir şekilde koronavirüse yakalanıp iyileşen kişiler, koku kaybı yaşadıkları dönemde burunlarının tıkanık olmadığını belirtiyorlar. Bu yüzden bilim insanları da, koronavirüs nedeniyle meydana gelen koku kaybını burun tıkanıklığıyla ilişkilendiremediklerini belirtiyor.

Söz konusu çalışmada bilim insanları, koronavirüse yakalanan insanların burunlarının bilgisayar taramaları üzerinde inceleme yaptılar. Yapılan incelemelerde, burnun koku alma bölgesinin şişmiş yumuşak doku ve mukusla tıkandığı görülüyor. Burun ve sinüslerin geri kalanının normal göründüğü taramaların elde edildiği hastaların burunlarından nefes almakta zorluk yaşamadığı belirtildi. Bilim insanları, destek hücrelerinin koronavirüsten zarar gören asıl hücreler olduğunu tahmin ediyorlar. Vücudun bağışıklık tepkisi, bu hücrelerin bulunduğu bölgenin şişmesine sebep olduğundan koku alma duyusu kayboluyor. Destek hücreleri şişerken koku alma nöronları zarar görmediği için koku alma duyusu, şişlik geçtiğinde aniden geri gelebiliyor.

Tüm dünyada koronavirüs aşısı ile ilgili çalışmalar devam ederken Koronavirüs aşısı geliştirmek için çalışmalarını sürdüren AstraZeneca firmasının CEO’su Pascal Soriot, önemli bir açıklamada bulundu. Bilim insanları tarafından en az 135 farklı koronavirüs aşısı üzerinde çalışılmakta. Söz konusu çalışmalardan biri  AstraZeneca isimli bir ilaç firması tarafından yapılıyor. Şirketin CEO’su Pascal Soriot, geliştirdikleri aşı ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Soriot, yaptığı açıklamalarda ilk etapta 400 milyon doz aşı üretmeyi hedeflediklerini söyledi. COVID-19 hastalığına karşı geliştirdikleri aşının insanlar üzerindeki testlerini başlattıklarını ifade eden Soriot,Ağustos ya da Eylül ayında test sonuçlarının belli olacağını vurguluyor. Soriot’a göre eğer testler istenildiği gibi sonuçlanırsa vakit kaybetmeden seri üretim yapılacak. Aşının insanlara ulaşması ise Ekim ayını bulacak. Pascal Soriot açıklamalarında AstraZeneca’nın 2 milyar aşı üretme potansiyeli olduğunu söyledi.  Bu potansiyeli kar etmek için kullanmayacaklarını söyleyen Soriot, aşının yaklaşık olarak 2 euroya (yaklaşık 15 TL) satılacağını belirtti. Soriot, üzerinde çalıştıkları koronavirüs aşısının 1 yıl boyunca etki göstereceğini düşündüklerini belirtiyor. Eğer bu aşı, seri üretime geçer ve dünya genelindeki 2 milyar insana ulaşmayı başarırsa, bu aşının her yıl bir kez uygulanması gerekebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı