Bilim

Koronavirüs ile İlgili Hurafelere İnanmayın

Koronavirüs salgını yayılmaya devam ettikçe, kitleler nezdinde ve özellikle sosyal medya aracılığı ile yayılan ve çoğu zaman bilimsel veriler ile çelişen alternatif koronavirüs tedavileri bulunuyor. Bu paylaşımlar bazen iyi niyet göstergesi olarak paylaşılıyor olsa da çoğunlukla hastalık yüzünden prim sağlamak isteyen kimseler tarafından kullanılıyor. Sosyal medya başta olmak üzere internette sık bulunan bu türden tavsiyelerin önüne geçmek süreci daha sağlıklı atlatmayı geçirmenize yardımcı olacaktır. Bu pandemi halini alan hastalığın henüz bir kesin tedavisinin olmadığını belirterek, alternatif tıp yöntemlerine son derece temkinli olmanız gerekmektedir.

Koronavirüse İyi Geldiği İddia Edilen Gıdalar

Koronavirüsün yaygın olarak görülmeye başladığı günden itibaren hastalığa iyi geldiği söylenen pek çok gıda özellikle internette sık olarak görülmekte, bazı durumlarda ise bu iddialar sahte alkol örneğinde olduğu gibi kullanan kişilere büyük zarar verebilmektedir.

Sarımsak İddiaları

Sarımsak, koronavirüsün ortaya çıktığı ilk günden itibaren sıklıkla söylenen ve tavsiye edilen bir bitki olarak öne çıkıyor. İddia her ne kadar sarımsağın tüm enfeksiyonları önlediğine dair olsa da sarımsak hakkında böyle bir geçerli bilimsel veri bulunmamaktadır. Sarımsak ile ilgili iddiaların temelinde antiviral özelliği bulunduğu gelmektedir ancak böyle bir özelliğe sahip olsaydı sarımsak kendi içinde barınan pek çok bakteriyi de öldürmesi gerekirdi. Bu durumda sarımsağı yemeklere sadece farklı bir tat katması için kullanmak daha yararlı olacaktır.

C Vitamini İddiaları

C Vitamini pek çok hastalığa iyi gelir diye bilinmektedir ve bu vitaminin dışarıdan alınması gerekmektedir. C vitamini gerçekten vücut açısından yararlıdır ancak nezle gibi hastalıkları durdurduğuna dair kanıtlanmış bir veri yoktur. Sadece nezlenin şiddetini azaltma özelliği bulunmaktadır. Koronavirüs için ise C Vitamini yeterli gelmeyecek ve virüsün vücuttan atılmasını sağlamayacaktır. C Vitaminini sadece bağışıklığınızı güçlendirmesi için kullanabilirsiniz.

Alkol

Alkol temel olarak ikiye ayrılmaktadır; etil ve metil alkol. Genelde etil alkol rakı, cin, vodka gibi içkilerin yapımında kullanılır ve tarımsal kökenlidir. Metil alkol ise kolonya, dezenfektan ve benzeri ürünlerde kullanılır. Her ikisi de güçlü bir mikrop öldürücüdür ancak vücuda alınmadıklarında. Başka bir deyişle saf alkolü içerek değil, en fazla elinizi dezenfekte etmek için kullanabilirsiniz. Ağız yolu ile saf alkol almak son derece ölümcül sonuçlara yol açacak ve kısa sürede yaşamınıza neden olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı