Bilim

Koronavirüs Sürecini Ağır Geçirmenin Nedeni Genler Olabilir Mi?

Koronavirüs salgını ile tüm dünyada mücadele devam ederken, virüs hakkında yapılan araştırmalar devam ediyor. Yeni bir tür olması nedeniyle hakkında sınırlı bilgiye sahip olunması sürecin kontrol altına alınmasını da zorlaştırıyor. Koronavirüs hastalığına yakalanan kişi sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Virüsün bulaşıcılık oranının yüksek olması nedeniyle henüz kontrol altına alınmasının pek mümkün olmadığı belirtiliyor.

Yapılan incelemelerde virüse bağlı ölümlerde kişinin bağışıklık sistemine, yaşına ve kronik hastalıklarına göre yaşanıyor. Bazı kişiler virüsü bir grip hastalığı atlatır gibi geçirirken bazı kişiler için yoğun bakım süreci yaşanıyor. Bazı hastalar ise çok geçmeden yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatlarını kaybediyorlar.

Ağır Geçiren Hastaların Genleri İnceleniyor!

bilim insnaları araştırma

Bazı bilim insanları virüsün ağır şekilde geçirilmesinde kişilerin genetik yapısının önemli olduğunu ve geçmişinin hastalık sürecinde rol oynadığını savunuyorlar. Bilim insanları son dönemlerde virüs ile kişilerin genleri arasında ilişkiyi belirlemek için bazı araştırmalara başladılar.

Dünya çapında 15 bilim insanının UK Biobank’e ulaşım sağlayabildikleri belirlendi. Bu sistem içerisinde hastalık geçmişi her yönüyle incelenen 500 bin gönüllünün tüm örnekleri bulunuyor. Bundan sonraki süreçte sisteme koronavirüs hastalığının ve sağlık verilerinin de eklenmesi bekleniyor. Bu araştırma sürecinde sisteme ulaşabilmek ‘altın madeni’ olarak değerlendiriliyor.

Sistem üzerinden yapılan değerlendirmelerle birlikte DNA üzerindeki farklılıklar kolaylıkla incelenecek. Böylece gen haritasındaki önemli farklılıklar tespit edilecek. Bu süreçte koronavirüsle olan bağlantısı üzerinde çalışmalar yapılacak. Belirli bir süre sonra gen ve virüs arasında bir bağlantı olup olmadığının anlaşılması bekleniyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı