Bilim

Koronavirüs Tedavisinde Kullanılabilecek Yeni Bir İlaç Keşfedildi!

Koronavirüs aşısı ile birlikte virüsün tedavisinde kullanılan ilaçlar ile ilgili olarak da her geçen gün yeni araştırmalar yapılıyor. Son olarak İngiltere’de koronavirüs ilacı için yapılan bir araştırmada ‘deksametazon’ isimli ucuz ve erişimi kolay bir ilacın, koronavirüsün tedavi sürecine yardımcı olabileceği belirtildi. Oxford Üniversitesi liderliğinde yapılan ilaç araştırması sonucunda ‘deksametazon isimli bu ilacın, solunum cihazına bağlı hastalarda ölüm riskini üçte bir azalttığı gözlemlendi. 

Uzmanlar deksametazon adlı ilacın, salgının başladığı tarihten bu yana İngiltere’de mevcut olduğunu belirtti. Uzmanlara göre bu ilaç daha erken keşfedilip hastalar üzerinde kullanılabilseydi İngiltere’de 5 bin kişi COVID-19’u atlatabilirdi. Bununla birlikte ilacın erişilebilirliği ve ucuzluğu nedeniyle yoksul ülkelerde koronavirüsle mücadelede oldukça yararlı olabileceği ön görülüyor.Yüksek risk grubundaki hastalara etki eden deksametazon, koronavirüsle mücadele ederken zayıflayan bağışıklık sisteminde oluşan hasarın bir kısmını da engelleyebiliyor. Yapılan deksametazon denemelerinde hastanede koronavirüs tedavisi gören 2.000 hastaya bu ilaç verildi ve sonuçlar ilacı almayan 4.000 hastanın verileriyle karşılaştırıldı. Ortaya çıkan sonuçlarda deksametazon verilen, solunum cihazına bağlı hastaların ölüm riski, %40’tan %28’e geriledi. Uzmanlar deksametazon’un COVID-19 hastalığında ölüm riskini azaltabilen ilk ilaç olduğunu belirtiyor. Araştırma heyetinin başkanı Prof. Peter Horby,“Bu, şimdiye kadar ölüm oranını azaltan tek ilaç. Ölüm oranını önemli ölçüde azaltıyor. Bu, büyük bir sonuç” ifadelerini kullandı ancak bazen vücut, bu ilaca karşı aşırı tepki gösterebiliyor ve bu tepkiye sitokin fırtınası’ ismi veriliyor. Uzmanlar bu sitokin fırtınasının ölümle sonuçlanabileceği konusunda da uyarılarda bulunuyor.

Ayrıca bilindiği üzere ülkemizde koronavirüs aşısı ve ilacı ile ilgili önemli çalışmalar hızla devam ediyor. Bu süreçte tıbbi malzemeden yerli solunuma cihazına kadar gibi pek çok konuda başarıya imza atıldı. Son olarak ise Türk bilim insanları tarafından geliştirilen Favipiravir isimli ilacın yerli sentezi tamamlandı. Bakan Varank, “Yerli ve milli olarak kendi sentezimizle geliştirilmiş çok önemli bir ilacı üretmiş olduk. Ruhsatlandırma aşamasına gelmiş olması bizim açımızdan hem mutluluk hem de gurur verici.” İfadelerinde bulundu.

Bakan Varank; ‘Türk hekimlerinin Covid -19 hastalığının tedavisinde çok başarılı şekilde kullandığı Favipiravir ilacının yerli sentezini bilim insanlarımız, İstanbul Medipol Üniversitesinden Mustafa Güzel hocamızın liderliğinde geliştirdi. Atabay İlaç firması da bu ürünün ticarileşmesi için altyapısını kullandırdı. Yerli ve milli olarak kendi sentezimizle geliştirilmiş çok önemli bir ilacı üretmiş olduk. Bunun ruhsatlandırma aşaması var. Sağlık Bakanımız, kabine toplantısında bu ilaçların hemen ruhsatlandırılması ile ilgili talimat verdiğini de söyledi. Süreçler hızlı şekilde tamamlandığında, kendi sentezimizle geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz kendi ilacımızı hem Türkiye’de kullanabileceğiz hem de ihraç edebileceğiz. Bu salgın, daha Türkiye sınırları içine girmeden TÜBİTAK başkanlığında Covid-19 Türkiye Platformunu oluşturduk. Bu platform ile Türkiye’deki temel araştırmalar seviyesinde koordinasyonu sağlamayı planladık. Platformun çatısı altında bir kısmı aşı, bir kısmı da ilaç geliştirme projesi olarak 17 proje yürütülüyor. Favipiravir ilacının yerli sentezinin yapılması projesi de bu başlıkta çalıştığımız projelerden biriydi. Burada bir neticeye ulaşmış olmamız, bunun endüstri seviyesine, ruhsatlandırma aşamasına gelmiş olması bizim açımızdan hem mutluluk hem gurur verici.

Covid-19 Türkiye Platformu çatısı altındaki bütün projelerden netice almayı umuyoruz. Dünyada öncü olacak işlere imza atacağımıza inanıyoruz. Temel araştırmalar tamamlandığında bu projelerin klinik çalışmalara ihtiyaç duyanlarını Sağlık Bakanlığımıza teslim edeceğiz. TÜSEB (Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı) ile bunların klinik çalışmaları tamamlanarak dünyaya çare olacak işlere bilim insanlarımızla birlikte imza atmış olacağız. Yerli yoğun bakım solunum cihazı da bir ihtiyaçtan doğmuştu. 18 yılda inşa ettiğimiz çok güçlü bir sağlık altyapımız var. Hem yoğun bakım yatak sayısı açısından hem de cihaz ekipman açısından güçlü bir altyapımız olmasına rağmen ‘Türkiye kendi cihazını üretsin.’ diye yerli solunum cihazını aynı bu şekilde ‘milli seferberlik’ ruhuyla bir araya gelerek ürettik. Hem ülkemize hem dünyaya tanıttık. İhracat yapabiliyoruz. Aşı, ilaç projeleri de milli seferberlik ruhuyla bilim insanlarımızın fedakarlığı ve devletimizin desteklediği işler olarak kamuoyuna yansımış oldu.’ değerlendirmelerinde bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı