Bilim

Koronavirüsü İlk Kez 1964 Yılında Bulan Bilim Kadını Kimdir?

 Koronavirüs salgını ilk kez pek çok kişinin hayatına 2019 yılının Aralık ayında girdi. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs kısa sürede tüm dünyaya yayılmayı başardı. Öldürücü özelliği nedeniyle korku ve endişeye neden olurken, henüz salgını kontrol altına alacak bir aşı ya da tedavi yöntemi bulunmuyor. Bilim insanları uzun süredir aşı ve tedavi çalışmaları üzerine yoğunlaşmış durumdalar.

Koronavirüs ailesi aslında hep hayatımızda olan bir virüstü ancak mutasyona uğraması sonucunda yeni tip koronavirüs ilk kez insan hayatına girdi. Bu durum bilinmezliklerle dolu olduğu için henüz nasıl kontrol altına alınacağı bilinmiyor.

Koronavirüs İlk Kez 1964 Yılında Bulunmuş!

Koronavirüs ilk kez sanılanın aksine 1964 yılında keşfedilmiş. Virüs hakkında araştırma yapan ve keşfeden kişi ise 16 yaşında okulu bırakan İskoç bir otobüs şoförünün kızı olduğu belirlenen June Almeida olmuş.

June Almeida isimli kişi tarafından 1964 yılında Londra’da bulunan St Thomas isimli bir hastanenin laboratuvarında yaptığı detaylı araştırmaların ardından bulunmuş. O günden bu yana geliştirilen araştırmalarla birlikte virüs üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmış.

Virüsü İlk Bulan Bilim Kadını Kimdir?

june

Virolog olarak tanınan June 1930 doğumludur. Sanılanın aksine eğitim hayatını yarıda bırakmıştır. Kısıtlı bir eğitim aldıktan sonra Glasgow Kraliyet Reviri’nde histopatoloji laboratuvarında teknisyen olarak işe başladı. Kariyerini ilerletmek istediği için ilerleyen dönemlerde Londra’ya taşınma kararı aldı.

Sahada geliştirdiği yeteneklerinde Dr. Almeida’nın elektron mikroskobunu kullanması son derece etkili oldu. Ontario Kanser Enstitüsü’nde yaptığı çalışmalarla birlikte bilim hayatına yeni başarılar ekledi. Bu süreçte alınan çeşitli örnekleri inceleyen June, çalışmalarına gönüllüleri de ekledi. Mikroskopla yaptığı çalışmaların sonucunda grip virüsüne benzer ancak farklılıkların da bulunduğu insana geçen koronavirüsü buldu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı