Bilim

Koronavirüsün DNA Dizilimi İnceleniyor

Koronavirüs henüz tam olarak nasıl bir işleyişe sahip olduğu tam anlamıyla çözülmemiş olsa da hastalık ile ilgili bir diğer önemli konu hastalığa yakalanan bazı hastalarda hastalığın seyrinin ağır geçmesinin genlerle ilgili bir bağlantısının bulunabileceği. Virüsün bazı kimselerde daha ağır geçmesi bu konuda farklı görüşleri meydana getiriyor.

Hastalığın Genlerle Bir İlgisi Var mı?

Kimi uzmanlara göre hastalığın bazı kimselerde daha ağır geçmesi bağışıklık sistemi üzerinde gen aktarımında kaynaklanabiliyor. Başka bir deyişle, bağışıklık sistemi genetik olarak zayıf olan ya da başka hastalıkları taşıyan kimseler, salgına çok daha kolay yakalanıp hastalık süreçlerini de ağır atlatıyorlar.

Salgının ağır geçtiği ülkelerden olan İngiltere’de yapılan DNA araştırmasına göre herhangi bir kritik hastalığı bulunmayan kimselerde neden salgının ağır geçtiğine dair bulgulara rastlanılması hedefleniyor. Günümüze kadar felç ve demansın nasıl geliştiğine dair araştırmalar yapan UK Biobank şimdi de mevcut koronavirüs hastaları üzerinde incelemeler sürdürüyor.

Eldeki verilere göre koronavirüs hastalarında salgının ağır geçmesini sağlayan bağışıklık sisteminde genetik olarak zayıflık görülmesi. DNA yapısına göre zayıflık taşıyan kimseler salgından çok daha kolay etkileniyorlar ve tedavi süreçleri de diğer kimselere göre daha ağır geçiyor. Araştırmada hedeflenen bir diğer önemli konu da salgının bulaşmadığı insanlar olup olmayacağı. Öne sürülen bir görüşe göre salgın bazı kimselerde bulaşmıyor ya da vücuda girdiği andan itibaren kolayca hastalık atlatılabiliyor. Böyle durumda olan kimselerin de yine DNA  yapıları kontrol edilerek hastalıktan neden etkilenmedikleri üzerinde durularak, koronavirüs tedavisi için kullanılacak farklı yöntemlerin bulunması üzerine olacak.

Her durumda genetik çeşitliliğin yani kişinin genlerinden aktarılan farklı hastalık kalıntıların da hangileri olduğu, hastalığı ağır geçiren ya da bunun sonucunda yaşamını kaybeden kimselerin hangi hastalıklar sonucunda böylesi ağır bir duruma geldikleri araştırmanın ana hedeflerinden birisi olsa da DNA diziliminin bu konuda söz sahibi olması için biraz daha eldeki verilerin artması bekleniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı