Bilim

Koronavirüsün Kalbi de Etkilediği Ortaya Çıktı

Koronavirüs hakkında gerçekleştirilen incelemelerde solunum yollarını ve özellikle akciğerleri etkilediği ifade edilmişti. Hatta yaşanan ölümlerin akciğere verdiği hasar sonrasında ortaya çıktığı açıklanmıştı. Virüs hakkında yapılan araştırmalarda her geçen gün yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Bir süre önce böbrekleri etkilediği belirlene  virüsün şimdilerde de kalbi etkilediği belirlendi.

Hastalığa yakalanan bazı kişilerde farklı komplikasyonlar ortaya çıkmaya başladı. Bazen çok az belirti verirken bazen bazı kişilerde hastalığın ciddi belirtilerle ortaya çıktığı belirtildi. Harvard Tıp Fakültesi tarafından gerçekleştirilen bir araştırma sonrasında virüsün bazı kişilerde kardiyak sorunlara yol açtığı belirlendi. Kalp damar hasarlarının ortaya çıkması virüsün etkileri hakkında yeni bir tartışmaya neden oldu.

Mevcut Kalp Hastalıklarının Ortaya Çıkmasına Neden Oluyor

Virüsün bıraktığı hasarlarla birlikte henüz teşhis edilmemiş olan kalp hastalıklarının gün yüzüne çıkmaya başladığı belirlendi. Bu süreçte kalp damar tıkanıklığı olanlar, kalp enfeksiyonu yaşayanlar, kalp damarlarının içerisinde bulunan ve daha önce tepki vermemiş olan kan pıhtılarının bulunması bu süreç içerisinde soruna neden olabiliyor.

Koronavirüsün vücutta ortaya çıkardığı yeni hasarlarla birlikte kalp hasarları da gündeme gelmeye başladı. Bu süreçte pek çok insanda virüsle birlikte olarak kalp hastalıklarının ortaya çıktığı belirlendi. Virüsün damarlara yerleşmesi halinde kalp damarlarının doğru şekilde kan pompalama becerileri de engellendiği için ölümcül sonuçlar ortaya çıkabiliyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı