Bilim

Kuantum Bilgisayarlarla Süper İletkenlik Geliyor!

Teknolojik gelişmeler hayatımıza pek çok farklı konudan dahil oluyor. Bunlardan biri olan kuantum konusu, süper iletkenlik araştırması ile birlikte ilerliyor.

Süper iletkenlik teknolojisi yakın zamanda hayatımıza çok daha fazla şey vaat edecek. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kuantum bilgisayarlar süper iletkenlik çok daha iyi anlaşılıyor.

Süper iletkenler ile ilgili pek çok çalışma yapılmış tarihte. Özellikle 1911 senesinde cıvanın -273,15 santigrat dereceden elektrik akımı ilettiği keşfedilmişti. Bu durum 1957 senesinde açıklandığı için oldukça gecikilmiş bir açıklama olmuştu.

Süper iletkenlik ne gibi bir durum yaratacak?

Süper iletkenlik mevcut bir ortamda oda sıcaklığında bulunabilir ise teknolojide pek çok yeni alan yaratabilecek. Bu durum henüz anlaşılabilmiş değil ama Leiden Üniversitesi üzerinde Jan Zaanen gibi uzman araştırmacılar bu konuya dair net araştırmalar yapmaya devam ediyor.

Uzmanlar bu konuya dair çok daha fazla ve etkin bir dilde hizmet verebilmenin derdinde iken, bu iletkenlik konusunu en iyi hesaplayan teknolojinin kuantum bilgisayarları olacağı görüşüne hakim olarak ön planı çıkarıyorlar bütün durumu. Herkes süreci bu duruma dair güncel bir şekilde iletiyor ama teoride çok güzel şeylerin olması mümkün görünüyor.

Bir iletim teknolojisi çok iyi kullanılır ise şarj kablolarının azalması dahi mümkün olabilir. Uzaktan şarj teknolojisinden tutun da akımların dengelenmesine varıncaya kadar pek çok alanda teknolojik bir artı yaratabilir bu durum.

Uzmanların yeni gelişmelerini merakla bekliyor, akıma dair kuantım teknolojisinin nasıl ilerleyeceğini görmeyi diliyoruz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı