Bilim

Kuantum Fiziğinde Yeni Gelişmeler

Bilim insanları yıllarca fazlalık olan kızılötesi ışınını kullanılabilir bir elektriğe dönüştürmeye çalışmışlardır.  Son olarak yaptıkları çalışmalarla kızılötesi ışını ve fazla atık ısılarını elektriğe dönüştürerek Dünya’dan enerji toplamayı elde etmişlerdir.

Kuantum Tünelleme Yöntemi ile Toplu Elektrik üretimi

Bu çalışma da özel olarak ürettikleri anten ve kuantum fiziğinin gücü yatmaktaydı.  Kızılötesi ışını ve fazla olan atıkları ısıyı yüksek frekansta bulunan elektromanyetik dalgalar olarak algılayabilen ve bu dalgaları saniyeden daha az süre içerisinde enerjiye dönüştürebilecek bir anten üretmişlerdir. Dünya’da pek çok enerji boş yere gitmektedir. Gezegene gelen güneş ışınları okyanuslar tarafından emilirken pek çok ısı birikimi süreklileştiğinde kızılötesi sızıntısına yol açmaktadır.  Dalga boyları çok kısa olan bu kızılötesi ışınları ancak küçük antenlerle kontrol edilebilmektedir.  Bunu yapabilmek için kuantum fiziğindeki Kuantum Tünelleme yöntemi üzerinde yoğunlaşılmıştır. Kuantum fiziğinde daha az enerjiyle her şey yapılabilmekteydi.  Bunun nedeni ise kuantum fiziğindeki konumsal belirsizliktir.  Enerjiye dönüştürme işini; elektronların bir tünelleme cihazı ile küçücük bir yerden geçmesini  mümkün kılarak  bununla birlikte kızılötesi dalgalarını elektrik akımına döndürmenin yapılabileceğini anlamışlardır.  Bunun üzerine, altın ve titanyumdan üst üste binen iki metalik kol arasında, izolasyon filmini sıkıştırarak yeni bir nanoanten oluşturmuşlardır.  Böylelikle tünel açmak için gerekli olan enerjinin üretilebileceği bir cihaz ortaya çıkmıştır. Oluşturulan MIM diyotu sıfır voltajlı kızılötesi ışımını yakalamayı başarmıştır. Bu da demektir ki gerektiğinde yanabilecektir.  Fazla kızılötesi ışınını da soğuran bu cihaz enerji üretiminde büyük bir adımın atıldığının göstergesi şeklindeydi. Ancak teknik birkaç daha düzeltmenin olması gereken bu cihaz şu anda enerji üretimi açısında çok da verimlilik arz etmemektedir. Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar bazı teknik sorunların giderilmesine ve verimliliğin arttırılmasına yöneliktir.

Eğer bilim insanlarının bu çalışmaları iyi bir sonuç yakalarsa toplu bir halde elektrik üretimini arttırmak teknolojiye kadar etkisini gösterebilecektir. Tekniksel açıdan çalışmalar hala devam etmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı