Bilim

Kutup Yıldızı’nın Bilinmedik Öyküsü

Küçük ayı takım yıldızının,yol göstereni ,sıradan olmayanı,diğer yıldızlardan farklı olandır. Kutup Yıldızı adından da anlaşılacağı üzere daima kuzey kutbunu gösterir.  Her yarım kürede bulunan insanlar için oranın yıldızı şeklinde ifade edilir. Güney yarım kürede bulunanlar için güney kutbunu gösterdiği de söylenmektedir. Şarkılara ve birçok hikayeye konu olmuş bu ilginç yıldız diğer yıldızlardan belirli yönlerle ayrılmaktadır.

Diğer Yıldızlardan Farkı

Genellikle çok parlak olduğu şeklinde rivayetler bulunmaktadır. Ancak kutup yıldızı sanıldığının aksine parlak bir yıldız değildir. Işık kirliliğinin çok yoğun yaşandığı günümüzde şehirlerden pek de fazla gözükmemektedir denebilir.  Diğerlerinden onu ayıran en büyük özelliklerden biri de sabit kalması ve daima –kuzey yarım küredekiler için- kuzeyi göstermesidir. Buna göre diğer yıldızların hareket ettiğini söylemek yanlış olmaz. Diğer yıldızların hareket etme durumu Dünya’nın kendi ekseni etrafından dönmesiyle alakalıdır. Dünya kendi ekseni etrafından dönerken bir dönüş ekseni belirlediği bilim insanlarınca tespit edilmiştir. İşte bu dönüş ekseninin tam baktığı yerde olan ve sabit kalan yıldız Kutup Yıldızı’dır. Diğer bütün yıldızlar ise Kutup Yıldızı’nın etrafında çember oluşturarak gece boyunca hareket ederler. Diğer yıldızların Kutup Yıldızı’na ne kadar uzak olduğu çemberin büyüklüğünden anlaşılabilmektedir.  Aslında kutup yıldızının sabit kaldığı görüşünün doğru olmadığı bir bakıma bilim insanlarınca kanıtlanmıştır. Dünya’nın dönemsel olarak yaptığı bir yalpalama hareketi vardır. Bu sebeple Dünya’nın dönüş ekseninin gökyüzünde baktığı nokta sürekli olarak değişim göstermektedir. Bu da Kutup Yıldızı’nın yerinin zamanla değişim göstereceğini işaret eder. Ancak dünyanın dönüş ekseninin hareketi bilindiği gibi bir sürede olmaz. Dünya bu yalpalama hareketini ortalama 25.800 yılda tamamlamaktadır. Kutup Yıldızı’nın dünyanın dönüş eksenine baktığı noktada olduğu ,bilindiğine göre eğer bir kutup dairesine gidilirse Kutup Yıldızı’nın tam başucu ekseninde olduğu düşünülmektedir.

Hem bulunulan enlem hakkında bilgi veren, hem yol gösteren, birçok hikayeye konu olmuş Kutup Yıldızı’nın diğer yıldızlardan daha ilginç olduğu kanıtlanmıştır.  

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı