Bilim

Mars Neden Kızıldır?

Edebiyatta ve günlük yaşamda kızıl gezegen olarak adlandırılan Mars aslında sanıldığı gibi kızıl renkten oluşmuyor. Antik dönemlerden kalma bir alışkanlık olarak adlandırılan kızıl gezegen yakıştırması esasında yüzeyinde bulunan demirin oksitlenme yapması ve sonucunda da paslanması ile kırmızı görünüyor.

Mars’ın Rengi Kızıl Değil mi?

Mars’ın kızıl olarak görünmesini sağlayan yüzeyindeki demirin zamana bağlı olarak oksitlenme yapmasıdır. Öncelikli olarak yüzeyinde demirin olmasından başlanılacak olursa güneş sisteminin oluşumuna neden olan büyük bir yıldız, ölümü sırasında merkezdeki hidrojeni tüketerek sırasıyla helyum ve daha ağır elementleri oluşturup ardından da onları tüketmeye başlayarak son olarak demiri kendi etrafında tutarak sona ermektedir. Bunun ardından oluşan magma tabakası ile zaman içinde soğuma yaşarken içindeki farklı mineraller bakımından farklı zamanlarda kristal hale gelmektedirler. İlk olarak kristal özellik ise zengin mineraller olmaktadır. Böylece magnezyum ya da demir mineralleri ağırlıkları ile dibe çökmektedirler.

Arından demirin gezegenin yüzeyine çıkması için farklı görüşler bulunuyor olsa da en yaygın ve kabul edilen görüş gezegendeki farklı volkanik patlamalar yüzünden demirin yüzeye çıkarak her yöne dağılmasından kaynaklanmaktadır. Gezegenin kızıl olarak görünmesine sebep olan paslanma ise güneş ışınlarının etki ederek demirin oksitlenmesi sonucunda oluşmaktadır. Elbette sadece güneş yeterli olmamakta, uzaya kaçan buharlaşmış su molekülleri de buna etki ederek paslanma için nemli bir ortam yaratmaktadırlar. Özellikle oksijen atomları ve volkanik etkiler bakımından demir etkileşime girerek demiroksiti oluşturmakta bu durum ise dünyada da görülen pası oluşturmaktadır. Aynı zamanda gezegendeki atmosfer yokluğundan kaynaklanan yüksek hızlı toz fırtınaları ise yüzeyde kalan kırmızı tozun yukarılara taşınmasına sebep olarak hem yüzeyinde hem de göğünde kızıl bir görünüm elde edilmesine neden oluyorlar. Gezegenin kızıl gezegen olarak adlandırılmasının bilimsel açıklaması bu yönde olsa da ismini Romalıların savaş tanrısı Mars’tan, kanlı bir görünümü olduğu için alıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı