Bilim

Mars’ta Bulunan Metan Gazı Ne Anlama Geliyor?

NASA tarafından yakın zamanda, Mars’ta ortalamanın 10 kat daha yoğunlukta bulduğunu açıkladığı metan gazı, Mars’ta yaşam olup olmayacağına dair haberlere bir yenisi daha ekledi. Bulunan metanın neden kaynaklandığı henüz belli olmasa da Mars dışından bir meteor sonucunda gelip gelmediği de bilinmiyor.

Yaşam Belirtileri

Yine de Mars’ta metan gazının tespit edilmiş olması, günümüze kadar Mars’ta yaşam arama konularında elde edilmiş en güçlü kaynak olarak öne çıkıyor. Hatta bazı araştırmacılara göre Mars’taki metanın oluşmasının asli nedeni yaşam belirtisi olmasından kaynaklanıyor.

Ancak uzmanlar bu metan gazı ile ilgili üç olası kaynak öne sürüyorlar. İlk belirti, Mars’ta geçmişte yaşamış canlılardan kalmış olan organik bileşiklerin Güneş’in ışınlarının sebep olduğu etkiyle bozulması sonucunda açığa çıkması. Eğer bu ilk olasılık doğruysa, günümüzde Mars’ta yaşam olmasa bile bir zamanlar yaşam olduğunu göstermesi açısından oldukça ilginç. Elbette bu varsayımın doğrulanması için daha başka tespitlere ve buluntulara da ihtiyaç duyuluyor. Söz konusu canlıların nasıl olduğu, neye benzedikleri ya da hangi tarihlerde yaşadıkları ile ilgili daha detaylı verilerin elde edilmesi gerekiyor.

İkinci olasılık ise Mars’ın yüzey altı kayaçlarında bulunan minerallerin su ile tepkimeye girmeleri sonucundan olivin mineralinden metan gazının açığa çıkması. Fakat yine bu ihtimal, Mars’ta su bulunduğunu varsayıyor ve su kaynaklarının açık bir şekilde açığa çıkarılmasını gerekli kılıyor. Eğer Mars’ta detaylı su kaynakları tespit edilirse, bu durumda yaşamın olduğuna dair güçlü belirtiler elde etmek olasıdır.

Üçüncü neden ise güneş sisteminde yer alan herhangi bir yerden kozmik tozların ya da meteorların metanı Mars’a taşımış olması.

Hangi olasılık olursa olsun, Mars’ta tespit edilen metan büyük bir dönüşüme işaret ediyor olabilir. NASA’daki uzmanlar, bu tespitin Mars araştırmaları için yeni bir kapı açtığı görüşündeler. Özellikle metan gazının canlılık belirtisi sayılması yüzünden, hangi koşulda olursa olsun Mars yüzeyinde daha başka belirtilerin bulunması için çalışmalar hız kazanacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı