Bilim

Mars’ta Neden Koloni Kuruluyor?

Mars’ta yaşam konusuyla ilgili sıklıkla gündeme gelen noktalardan birisi dünyaya daha yakın olan Ay yerine neden Mars’ta koloni kurulduğudur. Ay, Dünya’ya 384 bin kilometre uzaklıktayken Mars’ın uzaklığı 55 milyon kilometreyi buluyor. Bu durumda Ay’da koloni kurulması daha mantıklı olmaz mıydı?

Mars’ta Yaşam Koşulları

Aslında dünya dışı yaşam ya da koloni kurma konusunda mesafe çok büyük bir öneme sahip olmuyor. Dünyada sadece 1 kilometre uzaklıktaki bir yerde bile koloni kurmak için asgari şartlar sağlanmıyorsa, bu gezegen ya da uydu tercih edilebilir değildir. Ay, Mars’a göre dünyaya 142 kat daha yakın olmasına rağmen Mars’ın Ay’a kıyasla daha yaşanabilir olması için belirli kriterler görülüyor.

Bu etmenlerden ilki atmosfer ile ilgili. Ay’ın etrafını saran ve canlıların yaşamasını sağlayacak bir gaz katmanı, yani atmosferi bulunmuyor. Mars’ın ise her ne kadar karbondioksit temelli olsa da kendisine özel bir atmosferi bulunuyor. Özellikle bitkilerin yetişmesini bu atmosfer sağlayabilir. Bitki çeşitliliği sağlanabilirse Mars’ta oksijene üretimi de kendiliğinden oluşabilecektir. Aynı zamanda karbondioksitten hidrojen ile yine organik bileşenlerin de üremesi sağlanabilir.

Atmosferin olması aynı zamanda gece ve gündüz arasındaki sıcaklığa da doğrudan etki yapıyor ve aralarındaki ısı farklarının çok daha düşük olmasına neden oluyor. Ay’da ise gece gündüz ısı farkı 270 santigrad dereceyi buluyor ve bu durumda Ay’da yaşanması halinde sabahtan akşama kadar donmak ya da aşırı derecede terlemek yaşanır. Ayrıca atmosfer olmadığında güneş ışınları da dağılmadıkları için gökyüzü oluşmuyor, gökyüzünün olmaması ise gece ya da gündüzün olmaması anlamına geliyor.

Diğer bir etmen ise suyun varlığı. Ay’ın kutup bölgelerinde çok kısıtlı bir su tespit edilse de Mars bu açıdan çok daha zengin. Suyun daha fazla olması sadece içmek için değil aynı zamanda tarım açısından da önem taşıyor.Son önemli nokta ise yerçekimi. Ay’ın iki katı yerçekimine sahip olan Mars, bu bakımdan çok daha kolay şekilde hareket etmeyi olanaklı hale getiriyor ve böylece Ay’a kıyasla avantaj sağlıyor

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı