Bilim

Mars’ta Yeni Yaşam Alanı Mı Keşfedildi?

Mars’ta yeni bir yaşam alanı keşfetmek adına yapılan çalışmalarda yeni bir gelişme yaşandı. Mars ile ilgili çalışmalar hızla devam ediyor. NASA, uydularla ve insansız araçlarla Mars’ta Koloni kurulması için çalışmalar yapıyor.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)  düzenli olarak Mars ile ilgili çalışmalarına devam ediyor.

Kızıl Gezegen’de Keşfedilen Yeni Yer

Kızıl Gezegen’de yerleşimciler için bir volkan keşfedildi. Volkanın iç mağaralarının Mars’ın sert yüzeyinden çok daha korunaklı olduğunu açıklayan NASA, korunaklı olması açısından yerleşimciler için uygun olabileceğini açıkladı.

Mars’ta Yeni Bir Yaşam Alanı mı Keşfedildi?

Mars’a İlk Seyahat

Daha önce Mars’ta oksijen bulunup bulunmadığını araştıran, tuzla karışık su denilebilecek bir sıvı bulunduğunu açıklayan NASA’nın, 2030’lu yıllarda Mars’a ‘ilk insanlı görevi’ gerçekleştirmeyi planladığı biliniyor.Son yıllarda yapılan araştırmalarda NASA, Mars’ta çeşitli organizmaların bulunduğunu ve bu da geçmişte ya da günümüzde Mars’ta bir yaşamın kanıtı olabileceğini açıklamıştı.

Mars’a Gidecek Astronotları Neler Bekliyor?

Mars yüzeyinde bulunmak ile uzayda bulunmak arasında pek bir fark olmadığı biliniyor. Bu sebeple öncelikle basınçla ilgili sorunun çözülmesi gerekiyor. İkinci sorun elbette ki oksijen. Mars’a gidecek astronotlar için oksijen sağlamak amacıyla bir sistem oluşturulması önemli bir husus.Bir diğer problem ise Mars’ta bulunan yüksek Radyasyon. Görev yapacak astronotların kansere yakalanma riskinin yüksek olduğu düşünülüyor. Bazı bilim-kurgu filmlerinde çeşitli yöntemlerle ayakta kalmayı başarabilen astronotlar için gerçek hayatta o kadar basit bir konu olarak görünmüyor. Su, yiyecek ve enerji gibi konularda daha gerçekçi çözümler üretilmesi gerekiyor.

En önemli sorunlardan bir diğerinin ise  Mars’a ulaşmak, orada kalmak değil Mars’tan ayrılmak olduğu biliniyor. Mars’tan dönüş oldukça zor ve bir hayli çaba gerektiriyor.

Mars’a İniş Aracı MAV Nasıl Olacak?

Mars’a iniş aracı yani MAV nasıl olacak? sorusunun yanıtı oldukça merak ediliyor. MAV’ın çok sade olacağı biliniyor. Yükü azaltmak için oldukça sade tasarlanacak araca mühendislerin koltuk bile koymayacağı düşünülüyor. Çünkü bu yolculuk sırasında astronotların ayakta durması gerekiyor.

Mars’a ulaşımın ilk kısmı yedi dakika sürecek. Füzeyle fırlatılarak kalkış yapılacak. Sonrasın Astronotlar ERV (Dünya’ya Dönüş Aracı) ile buluşup kenetlenmek için yörüngeye oturtma manevraları yapacak. Bunun da daha fazla yakıt harcanmasına sebep olacağı biliniyor.Astronotların kalkış aracında en fazla 43 saat kalacağı belirtiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı