Bilim

Maske Takmak Zorunlu Hale Gelmişken, Maske Takmanın Endişe Verici Sonuçları Yayınlandı

 Salgın tüm dünyada etkisini devam ettirirken henüz salgını kontrol altına alacak bir mekanizma geliştirilmedi. Bu süre içerisinde salgına karşı tedbirli olunması gerektiği her fırsatta dile getiriliyor. Bunun üzerine maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Hapşırma ya da öksürme sırasında olduğu gibi konuşma sırasında da karşı tarafa ulaşabilecek olan salgıları engellediği ifade ediliyor.

Bilim insanları maske kullanımının hastalığın bulaşıcılığını engellemek açısından oldukça önemli olduğu ifade ediliyor. Bununla birlikte salgının bulaşmasını ve yayılmasını engellemek için sosyal mesafeye uymak da oldukça önemli.

Güvenlik Önlemleri Bazı Önlemlerin Uygulanmasını da Engelliyor

Maske kullanımı önemli olduğu kadar son dönemlerde oldukça tehlikeli hale de gelmeye başladı. Maske kullanan pek çok insanın bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerinden dolayı diğer kuralları görmezden geldikleri belirlendi. Bilim insanları tarafından yapılan gözlemler sonrasında bu durumun günlük yaşantıda oldukça fazla yaşanmaya çalıştığı belirlendi.

Psikolojide sık sık görülen rahatlama süreci istenmeyen sonuçların yaşanmasına da neden olabilir. Güvenlik önlemlerinin faydadan daha çok zarar getirdiği ifade ediliyor. Bu durumda sahte güven duygusu ile birlikte gözlemlenen durumlara göre maske takan kişilerin sadece maskeyle kendilerini koruyabileceklerini düşündükleri belirlendi. Bu süreçte sosyal mesafeyi görmezden geldikleri ve daha büyük tehlikelere neden olabileceği belirtildi. Uzmanlar alınan geniş güvenlik önlemlerinin kişilerin psikolojilerinde rahatlama duygularını uyandıracağı için ters tepebileceğini ifade ediyorlar.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı