Bilim

Meteor Yağmuru

Meteor yağmuru geçmişten günümüze, bilim dünyasında sıklıkla gündeme gelen ve incelenen konulardan biridir. Özellikle uzayla ilgili olan çalışmaların artmasıyla, kişilerin merakı daha çok meteor yağmurlarına çevrilmiştir. Araştırmaların artmasıyla beraber, uzayın sırları daha çok didiklenmeye başlamış ve gittikçe çözülmeye başlamıştır. Meteor yağmurları ve meteorların sebep olduğu durumlar gelişen bilimle beraber hakkında daha çok bilgi alınmasına yardımcı olmuştur. Meteorlar kısa tanımıyla gökyüzünde yer alan ve gökyüzünden düşen küçük parça yapılarıdır. Halk arasında bilinen ismi ise göktaşıdır, göktaşları uzayda bulunan boşluklarla beraber gök cisimlerinin arasına girmektedir. Gök cisimleri üzerinden kopan göktaşları, belirli dönemlerde atmosferin içerisine girmektedir. Bununla beraber göktaşları, süratli ve hızlı bir şekilde hava yüzeyine sürtünür gökyüzünde ışıklı bir görünüm bırakır. Bu sürtünme işlemine, kızışma denilmektedir. Bu oluşuma ise bilim insanları meteor yağmuru denilmektedir. Bu olay genel olarak gece karanlıkta, gökyüzünde çıplak gözle rahat bir şekilde görülmektedir. Halk arasında kişiler bu durumu yıldız kayması olarak da görülmektedir. Bununla beraber meteor yağmurlarında, gökyüzünde ışık şeklinde ışıklar ulaşmaktadır.

Meteor Yağmuru Nasıl Oluşmaktadır?

Meteor yağmuru ve meteorlar güneş sistemi içerisinde, dünyanın atmosferinde çeşitli katmanlar içerisinde bulunmaktadır. Bununla beraber bu katmanlar arasına düşen meteorlar belirli mesafelere düşebilir. Meteor yağmurları atmosferin Termosfer isimli bölümünde oluşmaktadır. Termosfer katı dünyadan ortalama 640 kilometre uzaklıktadır. Dünya atmosferinde oluşan meteor yağmurları ise 110 kilometre uzaklıktadır. Meteorlar genel olarak ışıklı ve parıltılı bir şekilde görülmektedir. Genel olarak bilim dünyasında ateş topu olarak da adlandırılmaktadır. Bazı dönemlerde meteorlar yeryüzüne de düşmektedir. Ateş topu olarak belirlenen meteorların çok azı yeryüzüne düşmektedir. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara göre her yıl binlerce meteor düşmektedir. Meteorların bir çoğu yok olarak, buhar olmaktadır yada göktaşı olarak zararsız bir şekilde yeryüzüne düşmektedir. Fakat her gün neredeyse düşen meteorlar toz halinde yeryüzüne inmektedir. Güneş sistemi içerisinde bulunan gezegenlerden kopan veya gök cisimlerinden kopan göktaşları ise uzay boşluğunda hareket ederek geceleri gözle görülür bir hale gelebilmektedir. Yeryüzünde bu görüntü genel olarak direkt olarak bir noktaya doğru gidiyormuş gibi görünmektedir.

Bilim Dünyasına Göre Meteor Yağmuru

Uzay bilimi ile uğraşan kişilerin en çok ilgilendiği durumlardan biri meteor ve meteor yağmuru oluşumudur. Bilim insanlarına göre kuyruklu yıldızlar da, meteor türleri arasına girmektedir. Bununla beraber kuyruklu yıldızlar da meteor yağmuru oluşturabilmektedir. Kuyruklu yıldızların, uzayda bir yörüngesi bulunmaktadır. Kuyruklu yıldızlar sürekli olarak kendilerine ait bir yörüngeye aittir ve sürekli bu yörüngeye göre hareket etmektedir. Bu yörünge dünyanın, yörünge dönüşüne de benzetilebilir. Bu iki yörünge kesişirse, kuyruklu yıldızdan düşen parça dünyaya doğru çekilmektedir. Bilim insanları kuyruklu yıldızlardan dolayı oluşan meteor atımınada, meteor yağmuru demektedir. Bu yağmurlardan en çok bilinen yağmur ise Perseidler yağmurudur. Kuyruklu yıldızlar, gözlemlere göre dönem olarak Güneş Sistemine girmektedir. Bu durumlarda meteor yağmurları daha şiddetli olmaktadır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı