Bilim

Mevcut Kask Üretimi Komple Değişebilir!

Bilim insanları kask konusunda yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor. Keşfedilen yeni bir malzeme, köpük kaskların emdiği enerjiden daha fazlasını emerek bir çalışma sağlamak istiyor.

Standart bir bisiklet kaskında pek çok farklı çalışma yapılıyor ve polistiren köpük ön plana çıkarılıyor. Bu şekilde yapılan bisiklet kaskları, artık çok daha sağlıklı olacak. Mevcut malzeme kask teknolojisinde çok iyi olmasa da, yeni malzemelerde de pek çok seçim bulunuyor.

Kaliforniya Santa Barbara Üniversitesi HRL laboratuvarında yeni bir çalışma yaptı. Mikro örgü malzeme ile çok daha farklı bir yapı sağlanıyor. Mikro örgü malzeme ile yapılan kask tasarımları Matter dergisinde yayınlandı. Tekrarlanan darbelerde çok işe yarayan bu malzeme, yüzde 27 daha fazla enerji emiyor.

İçindeki havayı geçirebilecek şekilde tasarlanan bu ürün, UV ışınının bir sıvı içinde yansıltması ile yapılıyor ve bu sayede katılaşıyor. Malzemelerin yapımında işlemler ve süreçler değiştiği için her zaman bir kalite ortaya çıkarılıyor. Bakalım düzenlenebilir halde olan bu malzeme ne kadar kullanılacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı