Bilim

Moleküler bir Kodlama: DNA Klonlaması

Genetik araştırmalar, bilim insanlarının binlerce geni tek bir reaksiyonla klonlama çalışmaları sayesinde oldukça gelişim göstermiştir.  Yeni geliştirilen Lasso Sondası teknolojisi ile DNA klonlama işleminde kullanılmak üzere yeni yöntemler de geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yeni yöntemler ile bir bakterinin, böceğin ya da bitkinin; başka bir canlıya ihtiyaç duymadan üremek için kullandığı doğal klonlama sağlanmaya çalışılmıştır.

Lossa Sondası ile DNA klonlama

 Gen klonlaması ve DNA analizleri dediğimiz alan fazlasıyla çeşitlilik göstermektedir. DNA teknolojisi ve bu teknoloji uygulamalarının günümüzde, sağlık, hayvancılık, tarım, arkeoloji, antropoloji, adli bilimler ve daha birçok alanda yaygınlık gösterdiği bilinmektedir. Klonlama kelimesi akla ilk olarak Dolly’nin gelmesine neden olabilir .Ancak bilim insanlarının bahsetmek istediği klonlama çeşidi bakterinin, böceğin ya da bitkinin; başka bir canlıya ihtiyaç duymadan üremek için kullandığı doğal bir yöntem olan moleküler bir kodlamadır. Bilim insanları DNA klonlama ile hem bir genden bilgi edinmeyi hem de hücreye genetik bilgi vererek ona yeni özellikler kazandırmayı hedefliyorlar. Bu iki temel hedefe giden yol da aynı DNA’nın binlerce kopyasına sahip olmaktan geçmektedir.

Standart dizilim metodunda DNA’nın küçük parçaları alınır ve birleştirilerek tüm genom ortaya konur. Ancak bütün  bu küçük parçaları dokuyarak tüm gen dizilimini ortaya çıkarmak bilim insanları tarafından çok da mümkün görülmemektedir. Yapılan yeni çalışmalarla, Lasso Sondasının, bu istenilen  DNA parçalarının yakalanması için öncelikle basitçe sığır yakalamakta kullanılan bir ip olarak görüldüğü daha sonrasında ise Lasso Sondalarının tıpkı sığırın boynuzları gibi düşünülen DNA parçalarını hedeflediği görülmüştür.Yapılan çalışmalarla sondaların  başarılı bir şekilde hedefledikleri genin %75’ini yakalayabildikleri kanıtlanmıştır. Bilim insanları aynı zamanda yakalanan gen parçalarının ürettiği proteinleri ,ne yaptığını anlamada da bu tekniğin kullanabileceğini dile getirmiştir.

Amaçlarının herhangi bir organizmadan alınan tüm proteinleri hızlı ve ucuz bir yöntem ile klonlayabilecek ve inceleyebilecek bir yöntem geliştirmek olduğunu söyleyen bilim adamları çalışmalarının devam ettiklerini duyurmuşlardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı