Bilim

NASA Antarktika’da Yaşam Arayacak

Su altı yaşamları ile ilgili pek çok şeyden bahsedebiliriz. NASA, normalde büyük okyanusları bulunan pek çok gezegende kullanmak için ürettiği BRUOE isimli aracını, Antarktika üzerinde su altında kullanacak.

Uzay çalışmaları denince aklımıza ilk gelen şirket NASA oluyor. Son zamanlarda SpaceX de bu konuda önemli bir şekilde ilerliyor. Ama şu an mesele Nasa tarafından ön plana çıkıyor. Buz altı keşif aracı olarak ön plana çıkarılan bu araç, hepimiz için dengeli ve yenilikçi bir dile sahip diyebiliriz.

Donmuş okyanusların üzerinde bulunan büyük bir buz tabakası ile ilerleyecek olan bu araç, buz tabakasının hemen altında buz gibi hareket edecek. Bu sayede batmazlık özelliğini kullanacak ve incelemeler yapacak. Aracın çalışma prensibi ise şu şekilde;

Diğer rover araçlar gibi yerde gitmek yerine tavandan giden bir rover aracımız olacak. Şimdiye kadar yaşamı hep geçiş yüzeylerinde bulduk, hem aşağıda deniz tabanında hem de yüzeyde buz tabakasının altında.

Gerekli durumlarda güvenli şekilde uzaktan kapatılabilen ve açılabilen bu araç, aylarca suyun altında keşif yapabilecek. Bu yüzden de araç hem deniz tabanını en iyi şekilde hem de buz tabanını en iyi şekilde takip edebilecek.

Burada yaşam olabilir mi?

Belki de pek çok kişinin merak ettiği konulardan birisi budur. Europa’nın buz katmanı altında bir yaşam olabilir mi? Benzer şeylerin olabileceğini söyleyen NASA, bu konuda da aktif bir çalışmaya dahil olmak istiyor. Nitrojen bileşikler, bu alanda hepimize bir denge ve artı sunuyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı