Bilim

NASA Ay ve Mars’ta Çalışacak Kişiler Arıyor

NASA Ay ve Mars’ta gerçekleştirilecek olan insanlı çalışmalara katılacak astronotlar arıyor. NASA tarafından yayınlanan iş ilanına göre bu kişilere yıllık 105 bin dolar ila 162 bin dolar arasında değişen bir maaş verilecek. 

NASA 15 yıl içerisinde pek çok Ay ve Mars misyonu düzenlemeyi planlıyor. Bu görevlerde yer alacak astronotlara ihtiyaç duyan NASA, oldukça zorlu şartlara sahip olan iş ilanları açmaya başladı. Gelen başvuruların büyük bir titizlikle incelendiği sürecin sonucunda işe alınan astronotlar, Ay ve Mars’ta gerçekleştirilecek olan insanlı çalışmalara katılabilecek. Aynı şekilde astronotlar yıllık 105 bin dolar’dan başlayıp 162 bin dolar’a dek çıkabilen rakamlar arasında bir maaş alabilecek.

NASA Astronotları Ay ve Mars Görevlerine Hazırlayacak

Ay ve Mars’ta çalışmak üzere alım sürecinin başlatıldığı astronotluk ilanına başvurmak isteyen kişiler 2 Mart – 31 Mart arasında açık olan iş ilanına başvuruda bulunabilecek. NASA Ay ve Mars üzerinde pek insansız çalışma da yürütüyor fakat kimi görevlerde aktif olarak çalışması beklenen insanlara da ihtiyaç duyuluyor. Euronews’in yaptığı habere göre yayınlanan iş ilanı, bu açığı kapatmak adına büyük önem taşıyor.

NASA Ay ve Mars’ta Çalışacak Kişiler Arıyor

NASA İş İlanına Başvuran 18,300 Kişiden 11’i İşe Alınmıştı

NASA daha önce 2015’te de astronotluk eğitimi için iş ilanı vermişti. Yine zorlu şartlara sahip olan ilanda beklenen özellikleri karşıladığını düşünen 18 bin 300 kişi başvuruda bulunmuştu. Yapılan incelemeler sonucunda 12 kişinin başvurusu kabul edilmiş anca eğitimi yalnızca 11 kişi tamamlayarak astronotluk diploması almaya hak kazanmıştı. 11 Ocak 2020’de eğitimlerini tamamlayan astronotlara ek olarak şu an yine iş ilanı açıldı. Bu sefer kaç kişinin özgeçmişinin değerlendirileceği ve kaçının NASA tarafından düzenlenen eğitime katılmaya hak kazanacağı henüz bilinmiyor.

NASA’da çalışmanın en zor yanı iş ilanlarında istenen özellikleri karşılamak değil. NASA birbirinden zor mülakat sorularıyla adayları bir hayli zorluyor. 16 sorudan oluşan bir mini test düzenlediği bilinen NASA, adayların yalnızca fizik bilimi bilgisini ve genel kültürünü sorgulamakla kalmıyor, aynı zamanda bu kişilerin sorunlar karşısında nasıl akıl yürüttüğü ve psikolojik yönelimleri hakkında da bilgi sahibi olmak istiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı