Bilim

NASA Ay’a Yerleşme Planlarını Anlattı

 NASA bir süredir Ay’a yeniden bir astronot göndermek için çalışmalar yaptığını açıkladı. Artemis programı çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmalar devam ederken bu sefer gönderilecek olan astronotun daha uzun vadede Ay’da kalması ve böylece bölgede bilimsel araştırmaların daha sağlıklı şekilde yürütülmesi amaçlanıyor. Bu açıklamanın yapılmasının ardından pek çok kişi bir astronotun ayda uzun zaman boyunca nasıl yaşayacağını merak etmeye başladı. NASA bu konuda üzerinde çalıştığı planlamayı bilim meraklıları ile paylaştı.

NASA 3 Plan Üzerinde Çalışıyor

NASA Ay

Ay’da uzun vadeli kalabilmek ve bir nevi bölgeye yerleşebilmek için 3 farklı unsur üzerinde çalıştıkları öğrenildi. İlki bu süreçte astronotların ay yüzeyinde daha rahat kalmaları ve yüzeyin büyük bir kısmını inceleyebilme fırsatı yakalayabilmeleri için bir arazi aracının kullanılması olarak ifade edildi.

İkinci plana göre, astronotun yüzeye indiği ilk alandan itibaren kilometrelerce alanı tarayabilmeler için büyük bir araç daha tasarlamanın üzerinde çalışılıyor. Bu süreçte aracın yeniden planlanacağı düşünülüyor. Bir yaşanabilir mobilite platformu olması için çeşitli çalışmalar devam ediyor.

Üçüncü ve son plan ise, Ay yüzeyinde 4 astronotun aynı anda bulunabilmesi ve barınabilmesi için bir yaşam alanının oluşturulması üzerine kurulu. Bu bölge çalışmaların yürütüldüğü ana bölge olarak ifade edilecek. Bir anlamda komuta merkezi olarak çalışmaların gerçekleştirilmesi bekleniyor. Ay yörüngesine kurulacak olan istasyona bağlı olarak hizmet verecek. NASA tarafından planlanan çalışmaların başarılı sonuçlar elde etmesi halinde ilk kez astronotlar Ay yüzeyinde daha fazla zaman geçirmiş ve araştırma yapmış olacaklar.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı