Bilim

NASA, İçinde Astronot Bulunan Uzay Mekiği İçin Harekete Geçti!

NASA 10 yılın ardından ilk kez yeni bir adım atarak içerisinde astronot bulunan bir uzay mekiğini uzaya fırlatmak için harekete geçti. En son 2011 yılında böyle bir adım atılmıştı. NASA tarafından konu hakkında Cuma günü bir açıklama yapıldı. Bu açıklamaya göre Amerika üzerinden astronot gönderme kapasitesine yapılan çalışmalar sonucunda ulaşıldığının altı çizilmiş oldu.

Uzay mekiği programı ilk olarak 2011 yılında gerçekleştirilmiş ancak sonuca ulaşamadan programın askıya alınmasına karar verilmişti. İlk kez Amerika toprakları üzerinde içinde bir astronot bulunan mekiğin dünyanın yörüngesine fırlatılacağı belirtildi. Bu durum bilim severler tarafından da oldukça büyük bir heyecanla karşılandı.

Salgın Sebebiyle Seyirci Olmayacak

NASA ile ortak çalışmalar yürütmek üzere kurulan ve 18 yıllık geçmişi olan SpaceX firması ise ilk defa yaptığı çalışmaların ardından mürettebatlı olarak uçuş misyonunu gerçekleştirmek adına harekete geçmiş olacak.

NASA tarafından yapılacak fırlatma işleminin Mayıs ayında yapılmasına karar verildi. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle işlem sırasında seyirci kabul edilmeyeceğinin altı özellikle çizildi. Bu noktada Rusya daha önce yaptığı çalışmalarda astronotlu olarak mekik fırlatabilen tek ülke konumunda bulunuyor. Bu süreçte astronotların da uzay mekiği ile ISS’e gönderilmeleri için koltuk başına 10 milyonlarca dolar ücret ödeniyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı