Bilim

NASA Uzay Yolculuğu Seferlerine Başlıyor

Tüm dünyanın gündemi her ne kadar koronavirüs yüzünden hastalıklar ve salgın ile mücadeleden oluşuyor olsa da NASA, gündemin dışında açıklamalar yaparak Uluslararası Uzay İstasyonu’nun bazı bölümlerini, değişik yollar ile farklı şirketlerin kullanımına açabileceğini, bunların başında da kişisel uzay yolcukların da olabileceğini açıkladı.

Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA) her ne kadar geçmişte ticari faaliyetlerden uzak durmuş olsa da çalışmalarını sürdürmek için görüş değiştirmişe benziyor. Yıllık bütçesi çok yüksek rakamlara ulaşan NASA’nın sadece Uluslararası Uzay İstasyonu dahi günlük 8 milyon dolar gibi bir harcamaya neden oluyor.

Uzay Yolcukları Başlayabilir

NASA almış olduğu bu kararla uzay istasyonu ve Dünya’nın hemen yörüngesinde olmak üzere yolculukları özel sektöre devretmek istediğini bildirdi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan NASA Johnson Uzay Merkezi, Uzay Ticari Sorumlusu bölümü yöneticisi Mike Read; “Alçak bölge olarak adlandırdığımız bir yörünge bölgesi için gelecekte oluşacak bir talebe yönelik yatırım. Halihazırda istasyonun altyapısını kullanıyorken bunu kişilerin iş modeline dönüştürmelerini sağlamak istiyoruz” dedi.

Uzay istasyonunun yönetimini ticari faaliyetlere devrederek NASA böylece farklı görev ve araştırmaları gerçekleştirmek istiyor. Bu durumda biraz daha iş konusu geliştirilirse NASA Ay yörüngesinde olmak üzere bir uzay istasyonu kurabilir ve tekrar Ay’a insan gönderebilir.

Geçen yıl NASA, alçak yörünge kapsamında kendilerine bütçe sağlamaları için ekonomik yatırım yapma ve uzay turizmi ihtimalini denetlemek için 12 şirket belirlemesi yapmıştı. Bu şirketler, potansiyel olarak uzaya çıkmak isteyebilecek isimlerden oluşuyorlardı ancak şirketlerin neler olduğuna dair henüz bir bilgi bulunmuyor.

NASA’nın bu şirketleri belirlemek için kurduğu ekip ise şirketlerin uzay istasyonunu kullanarak ne yapacaklarını ve her şeyden önemlisi nasıl kâr yapabilecekleri üzerinde duruyor. Sonuçta varılan bulgulardan hareketle şirketlerin uzay istasyonunu kullanmaları ile birlikte kâr sağlayabilecekleri. Fakat uzaya çıkmak şirketler için öngörülen tutarda dahi oldukça masraflı görünüyor. NASA her bir astronotunun uzay yolculuğu için kişi başı 80 Milyon dolar harcama yapıyor ve bu tutar şirketler nezdinde de aşağı yukarı aynı meblağları bulacağı belirtiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı