Bilim

NASA Uzayda Yiyecek Üretecek

Nasa 2024 yılında gerçekleştireceği Ay yolculuğu için yepyeni bir teknoloji geliştiriyor. Yeni teknoloji, insanların Ay ortamında gıda ve su gibi yaşamaları için gerekli olan temel ihtiyaçlarına ulaşmalarını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Arizona Üniversitesi tarafından yürütülen bu proje, Ay’a gidiş görevlerinde bu yaşamsal kaynakları elde etmek için çözüm üretiyor.

Ay ortamında suya erişebilmek, hem içme suyu olarak hem de roket yakıtı üretiminde kullanılabileceği için çok değerli görülüyor. Bilim insanları Ay’daki kraterlerde donmuş şekilde su bulunabileceğine inanıyor.

Küçük Uydular Ay’da Su Arayacak

Küçük ve tek kullanımlık uydular olarak tasarlanan FemtoSats kullanılarak su bulunabilecek yerlerin araştırılabileceği söyleniyor. Bu uydular yalnızca kibrit kutusu büyüklüğünde ve güçlü bir lazer barındırıyorlar. Aynı güçlü lazer, Ay’a iniş yapacak ve bu küçük uyduları fırlatacak olan uzay aracında da bulunuyor. Böylece Ay’ın etrafında su arayacak olan uydular, gerektiğinde uzay aracı ile iletişim kurabilecek şekilde tasarlanmış oluyor.

NASA Uzayda Yiyecek Üretecek

Arizona Üniversitesi’nden Asistan Profesör Jekan Thanga bu küçük uydular ile ilgili en büyük avantajın düşük maliyetleri olduğunu söyledi. Araştırmacılara göre standart bir uydunun üretim maliyetine ayrılan bütçe ile bu küçük uydulardan binlercesi üretilebilir. Ay’ın güney kutup bölgesi, insanlar için hala bilinmeyen bir alan olarak kalmaya devam ediyor. Bu küçük uydular, pahalı uzay araçlarını riske atmadan bu bölgelerin keşfetmedilmesine olanak tanıyabilir.

Yerçekimsiz Ortamda Yiyecek Yetiştirmek

Yerçekimsiz ortamda farklı davranışlar sergileyen bitkilerin yetiştirilmesi, uzay istasyonlarında ya da Ay’da gıda üretmenin oldukça zor olmasına sebep oluyor. Taze yiyeceğe erişim, astronotların hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı için hayati önem taşıyor.

Yerçekimsiz ortamda bitkilerin sağlıklı kalabilmesi de karşılaşılan zorluklardan bir tanesi olarak görülüyor. Yerçekimi olmadığı için bitkilerin sulanması zorlaşıyor. Köklerin yeterli derecede su almasını sağlamak ve fotosentez için gerekli oksijen seviyesini koruyabilmek çözülmesi gereken en büyük sorun.

NASA Uzayda Yiyecek Üretecek

Araştırma ekibi, düşük yerçekimli ortamda bitkilerin beslenebilmesi ve büyüyebilmesi için bir sistem geliştirmeye çalışıyor. Sistemin tasarımı, VEGGIE ya da Vegetable Production System olarak bilinen eski çalışmalara dayandırılıyor. Bu eski tasarımlar, altı adet bitkinin yerleştirildiği bavul büyüklüğünde bir toprak yatağını içeriyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı