Bilim

Nasa ve Roket Çalışmasında Gelişme Var!

Gecikmeli de olsa 2024 senesine yetiştirelecek olan astoronotlu ay seyahati için, roket adına bir ana kısım üretildi ve tamamlandığı ortaya çıktı. Boyu ortalama 65 metre olacak olan roket, şu sıralar üretim aşamasında!

Pek çok konuda kendi içinde çalışmalarını sürdüren ve bilimsel ilerlemelerde önemli bir yere sahip olan NASA, özellikle uzay teknolojileri konusunda dev bir firma. Bu yüzden alanında gerçekten aktif çalışmalar yapıyor.

Uzay yarışını ABD’nin kazandığını resmi olarak belgeleyen Ay’a inişten sonra gezegenimizin uydusuna bir daha astronot gönderilmemişti. Bu konuda yapılan çalışmalar aktif bir ilerlemenin ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü NASA, 2024 yılında bu duruma bir son verecek ve yeni bir deneme yapacak. Bunun için detaylı bir çalışma yapan Nasa, kalite kontrol süreçleriyle uğraşıyor.

Uzay ajansı, 65 metrelik bir roket olan Space Launch System​ (SLS) için çalışmalarını devam ettiriyor. 20 katlı bir bina boyundaki bu roket, aynı zamanda NASA’nın en güçlü roketi olacak ve roketin üst kısmında bulunan Orion mürettebat kapsülünün hızı, araçtan ayrılırken Mach 23’e çıkacak. Yani ses hızının 23 katı hıza erişebilecek.

Yüksek maliyet dolayısıyla ertelendi!

Roketi fırlatmak yüksek maliyetten dolayı ertelendi ve 2024 senesine ulaştı. Ay’ın güney kutbuna inmek isteyenler bu tarihi bekleyecek. NASA şimdiye kadar SLS, Orion ve Keşif Yer Sistemleri Programı için aşağı yukarı 34 milyar dolar harcadı.

2024 yılına kadar faturanın 50 milyar doları bulması bekleniyor. Görevin devamlılığı politik destek gerektiriyor gibi gözüküyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı