Bilim

NASA Yeni Bir Besin Geliştirdi

NASA, geliştirdiği yeni besin sayesinde astronotların uzay yolcukları sırasında daha rahat etmeleri ve kolay bir şekilde yiyecek ihtiyaçlarını gidermeyi amaçlıyor. Çok uzun süreler astronotları tok tutması ile de öne çıkan bu özel besinler, esasında NASA tarafından uzun zamandır kullanılıyor.

Süper Gıda mı?

NASA’nın geliştirdiği sprulina uzay yolculuklarında kullanılan ve astronotların besin takviyelerini doğru olarak karşılamasına neden olan son derece özel bir gıda olarak öne çıkıyor. NASA’nın geçtiğimiz aylarda bu besini daha da geliştirdiğini ve tokluk süresini daha da uzattığı duyurulmuştu. Mavi yeşil alg olarak bilinen bir tür su yosunu olan sprulina, yaklaşık yüzde 70 protein ve kalan kısmından da karbonhidrat ve yağlardan oluşuyor.

Özellikle antioksidan özelliği sayesinde vücutta biriken zararlı toksinlerin kolayca vücuttan atılmasını sağlayan bu özel madde hücre için detoksa da büyük bir katkı sunmaktadır. Bu bakımdan çeşitli spor geliştirici ürünlerde de takviye amacıyla kullanılmaktadır. Özellikle stres, alkol ve sigaranın verdiği zararlara karşı da etkili bir koruma sağladığı gözlemlenmiş bu özel madde NASA tarafından zengin bir besin içeriğine sahip olduğu için kullanılmaktadır. Doğadaki en zengin protein miktarına sahip olması, E vitamini açısından gelişmiş olması, B12 kaynağı, omega 3 ve 6 barındırması gibi özellikleri ile bu madde NASA tarafından astronotların rahat bir şekilde kullanacakları haplar şeklinde üretiliyor.

NASA’nın astronotların temel gıdası olarak değil, güçlü bir takviye olarak kullanmasını tavsiye ettiği bu özel ürün aynı zamanda dünyadaki artan protein ihtiyacının da karşılanması olarak gündeme gelmektedir. NASA’nın son geliştirdiği tablet daha yüksek protein barındıran ve vücudun ihtiyaç duyduğu besin değerlerini taşıyan tabletler olarak öne çıkıyor. Astronotların bu tabletleri kullanması ile birlikte nasıl bir sonuç alacakları ve azımsanmayacak bir süredir kullanılan bu tabletlerin yenilenmiş haliyle nasıl bir sonuç göstereceğini zaman belirleyecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı