Bilim

NASA’dan Esrarengiz Araştırma

İyonosfer İncelemeleri NASA Tarafından Başlatıldı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı olan NASA, gökyüzünün uzay ile buluştuğu o esrarengiz alana araştırma yapmak üzere, dün gece yörüngeye bir uydu gönderdi.

Nasa’dan yapılan açıklamalar doğrultusunda, Florida sahili açıklarında Stargazer L-1011 isimli uçak, Daytona Plajı’nın 50-100 mil doğusundan saat 22.00’da havalandı. Havalanan Stargazer L-1011’in altında Pegasus tarafından üretilen bir adet roket uydu bulunmakta. NASA tarafından bu roket uyduya ‘’İyonosferik Bağlantı Kaşifi’’ adı verildi.

Neredeyse bir buzdolabı büyüklüğüne sahip olan bu uydu, atmosferin 70km ile 400km’lik olan ilk kısmını incelemek amacıyla gönderildi. Bu roketin asıl gönderilmesinin temelinde yatan amaç ise; Bilim insanlarının uzay iklimi ile yeryüzü iklimi arasındaki farkı ve bağlantıyı daha iyi anlamalarını sağlamak.

Her Şey Güneşin Suçu

NASA’nın heliofizik bölümü yöneticisi Nicola Fox’a göre, iyonosferde meydana gelen bir çok olay, Güneş’ten kaynaklanmaktadır. Dünyadaki fırtına, kasırga ve diğer ekstrem hava koşullarının bu tabakadaki enerjiye katkısı var.  Nicola Fox’un bir diğer söylemine göre; ‘’İyonosfer, olağanüstü bir fizik laboratuvarı’’

Zorlu Bir Süreç

 NASA tarafından Pegasus XL roketi, fırlatılmadan önce çok ciddi derecede veriler elde etmek zorundaydı.  Central Florida’nın doğu kıyısında fırlatma işlemi yapılmadan önce baya bir hazırlık süreci yaşandı. Fakat toplanan tüm bu veriler Ekim/Kasım 2018 sorunları sebebiyle boşa gitti. Tüm bu sorunlar atlatıldıktan sonra büyük bir titizlikle proje üstünde çalışan NASA nihayetinde projeyi uygulamaya soktu. Fakat yine karşılaşılan sorunların önüne geçemediler.

Pegasus XL’nin piyasaya sürüldükten 58 dakika sonra, Cape Canaveral Kava Kuvvetleri, istasyondaki önlemlerini aldı. Fırlatma işlemi, gerçekleştikten 30 dakika sonra iletişim kopukluğu sebebi ile iptal edildi. Daha sonra bir sorun da, uçak pistinin etrafında geri dönüşüm roketinin düşüşe geçmesi ile ortaya çıktı. 

Bu denli büyük bir projenin gerçekleştirilmek istenmesinin sonucunda karşılaşılan bu durumlar aslında oldukça normal. Büyük bir projede her zaman büyük sorunların ortaya çıkacağı ise herkes tarafından bilinen bir konudur. NASA artık tüm önlemlerini aldı, tüm işleyişine tekrardan göz gezdirdi ve nihayet Pegasus XL roketini başarılı bir şekilde fırlattı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı