Bilim

NASA’dan : Havada Kağıt Gibi Süzülen Araçlar!

NASA’nın Mars Helikopteri’ne alternatif olarak, “nanocardboard” isimli küçük araçlar üstünde bilim insanları, çalışmalarına devam ediyorlar.Havada kağıt gibi süzülebilen bu küçük araçlar, uçabilmek için ek bir parçaya ihtiyaç duymuyorlar.

NASA’nın planlamış olduğu, yeni Mars gezgini Perseverance’ı ve keşif için gezegenin üstünde uçacak bir helikopteri fırlatma düşüncesini bu yaz faaliyete geçirmek istiyor.Fakat, araştırmacılar fırlatma işlemi yapılmadan önce Mars’taki keşif çalışmalarına destek için çok daha iddialı hava araçları geliştiriyor.

Pensilvanya Üniversitesi’nde bulunan araştırmacılar, Mars’ın yüzeyini daha net bir şekilde gözlemleme ve incelemede yardımcı olacak hava araçları geliştirmek için uğraşıyor.NASA, yeni bir çalışmasında Mars’ta kullanılacak ‘nanocardboard’ araçlarının kabiliyetlerini gösterdi.Her biri bir miligramın üçte biri kadar bir ağırlığa sahip olan araçlar kanatlar ya da pervaneler olmadan havada kalabilmektedir.

Geliştirilen bu yeni araç, Mars Helikopteri’ne göre daha az riskli olduğu söyleniyor

Pennsylvania Üniversitesi Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Bölümü’nden olan Igor Bargatin, “Mars Helikopteri oldukça çok heyecan verici ve bir o kadar da karmaşık bir makinedir.Fakat bazı aksilikler olursa, deneyiniz sona erer, çünkü bu aksiliği düzeltmenin bir yolu bulunmuyor. Biz daha az risk içeren tamamen farklı bir yöntem öneriyoruz.” dedi.

Bargatin ve ekibinin geliştirmiş olduğu araçlar, kağıt kartonun oluklarından esinlenilmiş bir “nanocardboard” plakasıdır.Nanocardboard plakaları, içinde kırmadan tutabilen mikro kanalları olan, nanometre kalınlığında içi boş olan alüminyum oksitten meydana geliyor.

Nanocardboard’lar gezegenimizde de kullanılabilecek mi?

Yeni uçuş yönteminin Mars için avantajlı olabileceği düşünülüyor çünkü gezegenin ince atmosferi ve zayıf olan yer çekimi, plakaların Dünya ile kıyaslayacak olursak daha fazla ağırlık taşımasını sağlayacak ve daha uzun mesafelere ilerlemesine imkan tanıyacak.Araştırmacılar, nanocardboard araçlarını laboratuvar da hazırlamış oldukları Mars benzeri düşük basınçlı bir test odasında silikon halkalardan oluşan yüklerle test aşamasını yaptılar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı